Tradycyjny świąteczny bigos

  • 3

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Czas planować świąteczne menu. Przygotowania najlepiej zacząć od zrobienia tradycyjnego bigosu, bez którego święta nie mogą się odbyć. Zobaczcie jakie warianty tego przysmaku dla Was mamy!

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Tradycyjny świąteczny bigos
fot. Fotolia
ŚWIĄTECZNY PRZYSMAK

Bigos to tradycyjne danie kojarzące się z świętami Bożego Narodzenia. Jego niepowtarzalny smak i prosty sposób przyrządzenia sprawiły, że zajmuje on zaszczytne miejsce na naszych stołach. Bigos przygotowujemy zarówno w wersji postnej jako jedno z wigilijnych dań lub z mięsnymi dodatkami, który w takiej wersji może być serwowany w kolejnych dniach świętowania.

                
Robienie tradycyjnego bigosu warto zacząć już tydzień przed świętami. Jego codzienne odgrzewanie i doprawianie doda mu aromatu i lepszego smaku! Przysmak ten, po ugotowaniu przełożyć można także do słoików, zapasteryzować i wyjąć tuż przed podaniem - taki zabieg pozwoli nam oszczędzić czas, który możemy przeznaczyć na odrobinę wytchnienia w natłoku przedświątecznych obowiązków!

GŁÓWNY SKŁADNIK BIGOSU

Tradycyjny bigos przygotować można na wiele sposobów. Niezależnie jednak od przepisu, jego bazowym produktem jest kapusta. Do dyspozycji mamy zarówno kapustę kiszoną jak i świeżą. Bigos może składać się bowiem z kapusty kwaszonej i białej (w różnych proporcjach), tylko z kwaszonej lub wyłącznie ze świeżej. Jeśli planujecie wykorzystać do swojej potrawy kapustę kiszoną, warto dokładnie sprawdzić, czy nie jest kwaszona octem. Tak doprawiona bowiem zepsuje smak całej naszej potrawy!

Świąteczny bigos  Świąteczny bigos
Zdjęcia: Fotolia

JAK ZROBIĆ WYŚMIENITY BIGOS?

Jak wspomnieliśmy, podstawowym elementem świątecznego bigosu jest kapusta. Należy ją drobno pokroić i umieścić w garnku o grubym dnie. Duszącą się kapustę wystarczy już tylko doprawiać smakowo różnymi rodzajami mięs, wędlin oraz suszonymi śliwkami, cebulą, przyprawami, a w przypadku bezmięsnej wersji tego dania - sporą ilością suszonych grzybów!

Całość należy trzymać na małym ogniu możliwie długo, od czasu do czasu podlewać wytrawnym czerwonym winem co doda potrawie wyrazistości! Przysmak ten wzbogaca się także o kminek, majeranek, ziele angielskie lub koncentrat pomidorowy.

Tradycyjny bigos, po przyrządzeniu powinien mieć gęstą konsystencję, ciemnobrązowy kolor, lekko pikantny, kwaskowo-słodkawy smak i aromat wędzonki, śliwek oraz grzybów.
 

POMYSŁY NA BOŻONARODZENIOWY BIGOS

Bigos to nieodłączny element świąt, dlatego zachęcamy Was do kolekcjonowania naszych sprawdzonych i godnych polecenia przepisów na to danie!


Wyjątkowo ciekawym przepisem jest winny bigos z suszonymi śliwkami, którego aromat unosić się będzie przez cały świąteczny czas!
 
Na Waszych bożonarodzeniowych stołach nie może zabraknąć także staropolskiego bigosu z kwaszonej kapusty, wieprzowiny, wołowiny, kiełbasy, boczku i wielu pysznych przypraw!

Bigos staropolski  Winny bigos z suszonymi śliwkami

Jakie są Wasze ulubione świąteczne dania? Jeśli pośród nich znajdują się oryginalne pomysły na wigilijny bigos, podzielcie się nim na naszym portalu i zbierajcie cenne wirtualne wymienne na nagrody!