Odżywianie i zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - dlatego nie wolno ich lekceważyć.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Odżywianie i zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się i otyłość.

Solidnej porcji wiedzy na temat zaburzeń odżywiania dostarcza nam niewielka książka pod tym samym tytułem. "Zaburzenia odżywiania" Katarzyny Wrotek to pozycja, która wyjasnia, co nazywamy zaburzeniami odżywiania, opisuje przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania się i otyłości. Odpowiada także na pytanie, czy zaburzenia odżywiania są częstym problemem. Całość uzupełniają przydatne adresy, po które możemy sięgnąć, gdy kogoś z naszych bliskich dotkną zaburzenia odżywiania.

Zaburzenia odżywiania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - dlatego nie wolno ich lekceważyć. Zdecydowaną większość pacjentów dotkniętych anoreksją, bulimią lub kompulsywnym objadaniem się stanowią dziewczyny i młode kobiety (około 90%). Mimo że przypadłości te mają bezpośredni wpływ na wygląd zewnętrzny, u ich źródła zazwyczaj leżą problemy natury psychicznej. Z kolei otyłość jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w organizmie. Problem ten dotyka coraz większej części społeczeństwa i jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób.

Katarzyna Wrotek - doktor nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. Przez wiele lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie.

Wydawnictwo Septem