Olej kukurydziany - właściwości i zastosowanie

  • 1

Przez wielu nieznany, a zastosowań ma wiele - kulinaria, kosmetyka, medycyna. Warto wiedzieć, jakie korzyści niesie za sobą stosowanie oleju kukurydzianego. Sprawdź!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Olej kukurydziany - właściwości i zastosowanie
fot. Fotolia
Olej kukurydziany uzyskuje się z tłoczenia na zimno. Ma barwę pomarańczową. Idealnie nadaje się do sałatek, surówek, dressingów. Po otwarciu przechowujemy go 3-4 miesiące w ciemnym i chłodnym miejscu, w butelce z ciemnego szkła. Składa się prawie wyłącznie z NNKT tj. kwasu oleinowego ( 20-32%) i kwasu linolowego (40-68%). Tłoczony jest ze spreparowanych ziaren kolby kukurydzy. Zawiera dużo witaminy E oraz fitosterole.

Obniża cholesterol we krwi i ogranicza występowanie niedokrwiennej choroby serca, działa przeciwmiażdżycowo, zapobiega powstawaniu nowotworów. Korzystnie wpływa na mięśnie i układ naczyniowy. Bardzo dobry do zrobienia majonezu domowego.

Polecany jest w kosmetyce, między innymi do olejowania włosów. Włosy po takim zabiegu są bardziej miękkie i lepiej się rozczesują. Stają się mocniejsze i bardziej podatne na układanie, zyskują sprężystość i blask. Można je olejować na sucho i na mokro. Dobrze jest też smarować olejem paznokcie. Polecany przy każdym typie skóry - tłustej, suchej i mieszanej, wrażliwej. Uelastycznia ją, odżywia, łagodzi, poprawia mikrokrążenie.

Olej kukurydziany charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem. Stosowany jest także jako dodatek do leków.

Jest bogaty w kwas linolowy, omega 6, kwas palmitynowy i stearynowy. Hamuje proces starzenia poprzez niszczenie wolnych rodników.
Zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie powinno się go podgrzewać powyżej temperatury 100 stopni, ponieważ będzie przypalał się.

W sprzedaży najwięcej jest rafinowanego oleju kukurydzianego - ten ma barwę żółtą. Nadaje się do smażenia i pieczenia.