Oszczędne korzystanie ze sprzętów kuchennych

Warto wiedzieć, że odpowiednie korzystanie z kuchennych sprzętów, pozwoli obniżyć nasze rachunki o kilkanaście złotych miesięcznie, a w skali roku, to naprawdę wielkie oszczędności.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Oszczędne korzystanie ze sprzętów kuchennych
fot. Fotolia

Niedawno opisałam jak warto korzystać z lodówki, aby obniżyć jej zużycie prąd. Dziś opiszę kolejne kuchenne sprzęty.

 

PIEKARNIK

Jeśli myślimy nad zakupem nowego piekarnika, warto jest wybierać te z klasą energetyczną A i z jak największą liczbą plusów. Co prawda są droższe od tych, z mniejszą liczbą plusów lub ich brakiem, ale warto się nad tym zastanowić, ponieważ po kilku latach użytkowania wydatek ten, wyjdzie nam na plus.

Piekąc w piekarniku nie otwierajmy jego drzwiczek co chwilę. Otwarcie ich oznacza utratę ciepła, co za tym idzie, musi się znowu ogrzać i pobrać dodatkową energię. Warto na ok. 7-8 minut przed końcem pieczenia wyłączyć piekarnik. Temperatura, która się w nim jeszcze utrzymuje, spokojnie pozwoli "dojść" pieczonej potrawie, a my nie zużyjemy już w nim prądu. Warto też korzystać z termoobiegu.

 

KUCHENKA GAZOWA

Tu najważniejsza zasada. Korzystając z niej i gotując na niej, zawsze przykrywamy garnek pokrywką. Pozwoli to na szybsze ugotowanie się potrawy i mniejsze zużycie gazu. Warto też pamiętać, żeby małych naczyń nie stawiać na dużych palnikach. Płomień wychodzi wtedy poza garnek i niepotrzebnie ogrzewa powietrze wokół. Pilnujmy więc tego. Ważne jest też, by nie gotować produktów zamrożonych. Wyciągnijmy je dzień wcześniej na dolną część lodówki. Zwolni to agregat z pracy, a ogień na palniku będzie wtedy zaoszczędzony.

 

ZMYWARKA

Nad nią nie ma się zwykle co rozpisywać. Pamiętajmy, że na pewno zużywa mniej wody niż gdybyśmy myli naczynia w zlewie, ale ważne jest, by używać ją, gdy będzie zapakowana "do pełna". Nie warto jest włączać zmywarkę dla dwóch, czy trzech naczyń.

 

Gdy postawimy na oszczędne użytkowanie, nasze oszczędzanie będzie owocne i widoczne.


Co mowią i myślą Polki o oszczędzaniu? >>>