Tanie gotowanie - czyli sprzęt energooszczędny cz.1

  • 2

Tak wiele się ostatnio mówi o konieczności oszczędzania, dlatego warto zweryfikować czy przypadkiem nie wyrzucamy pieniędzy w błoto, lub… nie puszczamy ich z parą z garnka.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Tanie gotowanie - czyli sprzęt energooszczędny cz.1
fot. Fotolia
Co właściwie oznacza klasa energetyczna? I czy właściwie warto wymienić sprzęty w domu, skoro stare jeszcze świetnie służą? Czy jest ekonomiczne uzasadnienie, żeby kupować nową lodówkę, skora stara jeszcze zipie?

Zacznijmy od początku, czym jest klasa energetyczna i jak rozumieć zawarte w niej informacje? Klasa energetyczna, to informacja producenta, ile energii konsumuje dane urządzenie. Zasada jest prosta, im dalsza litera alfabetu, tym więcej nas kosztuje eksploatacja takiego sprzętu. Tytułem wyjaśnienia: Urządzenia wyprodukowane przed 1993 rokiem, zużywają ogromne ilości energii, te wyprodukowane przed 2001 roku, już trochę mniej, ale jednak dużo, przełom nastąpił w 2006 roku i większość sprzętu gospodarstwa domowego posiada już klasę energetyczną A. Dziś można już kupić urządzenia z klasą energetyczną A+++, co oznacza wręcz znikomy pobór energii. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że ich eksploatacja jest bliska zeru. To jest jeden z argumentów, który przemawia za tym, żeby zastanowić się nad wymianą starego, wysłużonego sprzętu na nowy.

Dzięki wymianie sprzętu na taki, który posiada klasę energetyczną A+++, na bieżącym zużyciu energii, na zaledwie jednym, podkreślam, jednym, urządzeniu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku. To jest dużo, biorąc pod uwagę fakt, że chyba w każdym domu znajduje się lodówka, pralka, a w większości gospodarstw domowych używa się zmywarek i płyt grzewczych, piekarników, czy mikrofalówek. Warto wiedzieć, że szacunkowo blisko połowa zużywanej energii w domu, generowana jest w kuchni. Oczywiście jeśli nie mamy np. ogrzewania elektrycznego.

W przypadku, gdy masz wybór i możesz płytę grzewczą zastąpić kuchenką gazową, uwzględnij fakt, że gotowanie na gazie, nadal jest najtańsze. Niewątpliwym plusem płyt grzewczych, jest łatwość czyszczenia i względy estetyczne. Jeśli jednak płyta, to indukcyjna, gdyż pobiera najmniej energii w porównaniu do płyty ceramicznej, czy żeliwnej. Gotowanie pod przykryciem, zaoszczędzi około 15% czasu i energii.