Owocowa puszka pandory

  • 1

Czy warto jeść owoce w puszce? ile w nich tak naprawdę konserwantów, a ile cukru i wartości odżywczych?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Owocowa puszka pandory
Uwaga na cukier!

Jedna świeża brzoskwinia zawiera w sobie około 40 kostek cukru. Pomarańcz może mieć ich już prawie sześć. Nieco mniej kaloryczny jest natomiast ananas, choć wciąż trudno uznać go za produkt dietetyczny. Syrop, w którym zanurzone są wszystkie te owoce to nic innego, jak rozpuszczony w wodzie cukier. To dodatkowo zwiększa znacznie kaloryczność owoców w puszcze.

Warto pamiętać o tym, że dodatki konserwujące puszkowane owoce nie są do końca obojętne dla zdrowia. Uważać powinni szczególnie alergicy, gdyż niektóre ze stosowanych masowo dodatków mogą zwyczajnie uczulać. Wbrew pozorom, owoce w puszce to nie koktajl konserwantów. Cukier sam w sobie jest dość skutecznym konserwantem, który zapobiega psuciu się puszkowych ananasów i brzoskwiń.

Owocowa papka

Zdecydowanie odradzam natomiast kupowanie owoców miękkich, takich jak maliny czy truskawki, które po prostu gniotą się jeszcze przed wyjęciem z opakowania. W większości pozbawione są smaku innego niż cukier. Jeśli bardzo tęsknicie do smaku truskawek, sięgnijcie po te z mrożonki. Pamiętajcie jednak, że to przeważnie truskawki chińskie, również drugiego sortu.

Za słoiczkową papkę nowalijek dostępnych cały rok zapłacimy majątek. Dużo lepszym pomysłem będzie poczekać na sezon owocowy, kiedy świeże wiśnie, truskawki i maliny kupimy prawie za bezcen.

Miksy owocowe, czyli ananas z ananasem

Swoistym fenomen są koktajle i miksy owocowe, czyli mieszanka kilku owoców w formie jednego produktu. Takie Miksy są przeważnie droższe niż pojedynczo puszkowane owoce. Co więcej, jeśli na opakowaniu producent umieszcza zdjęcia dorodnie wyglądającej papai, khaki, kokosa chętniej sięgamy po takie koktajle w nadziei, że pełno w egzotycznych i drogich owoców. Przeważnie jednak mieszkanka składa się w przeważającej części z ananasa, który jest po prostu najtańszy. Niestety, nawet wnikliwa lektura etykiety nie wiele da, bo producent nie musi podawać procentowej zawartości owoców w produkcie.

Jak kupować owoce w puszcze?

Jeśli owoce egzotyczne, to tylko w solowej wersji – nie kupuj owocowych koktajli, bo najwięcej w nich owoców najtańszych. Na owoce delikatne i występujące w naszym klimacie warto poczekać. Znacznie smaczniejsze są, gdy są świeże. Nie ma znaczenia, czy wybieramy owoce krojone czy nie. Ananas w kostce Jest przeważnie tańszy niż ten w krążkach. Ma, natomiast znacznie, czy wybieramy owoce obrane ze skórki – jest w nich bowiem znacznie mniej witamin.