Paella

  • 1

Słowo paella to nic innego jak walenckie czy katalońskie określenie patelni. Nie należy ona do potraw wykwintnych.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Paella
Aleksandra Ladachowska

Historycznie paella pochodzi ze wsi, jest potrawą pasterską, często przygotowywaną na świeżym powietrzu. Zgodnie z tradycją przygotowują ją mężczyźni – cieszący się szacunkiem paelleros. Składnikami paelli zazwyczaj było wszystko, co wpadło kucharzowi w ręce np. solony i suszony dorsz, fasola i warzywa oraz różnego rodzaju mięsa – drób, króliki, dziczyzna oraz węgorze znad jeziora Albufera. Dopiero z czasem restauratorzy wpadli na pomysł, żeby dodawać do paelli owoce morza.

Paella powinna być podana na patelni, na której została przyrządzona. Biesiadnicy zasiadają wokół wspólnie jedząc, prowadząc niezobowiązującą rozmowę i popijając wino.

Przygotowanie pelli

Specjalną patelnię do paelli wyrabia się z niehartownej stali, poznamy ją po tym, że posiada dwa uchwyty. Jednak, żeby ją przygotować w warunkach domowych wystarczy płaska patelnia o dużej średnicy. Musimy jednak pamiętać, że palnik powinien być odpowiednio szeroki, aby spód patelni był równomiernie podgrzewany.
Podstawowymi składnikami paelli są ryż, szafran, oliwa i woda. Pozostałe ingredienty, to właściwie wszystko, co wpadnie nam w ręce. Przychodzi na myśl, że paella to taka „hiszpańska pizza”, do której dodaje się to, co pozostało w spiżarni.

Paella valenciana

dla 4-6 osób

kilka kawałków wielkości kęsa kurczaka lub królika (lub mix)
3-4 łyżki oliwy z oliwek
4-5 roztartych z solą ząbków czosnku
2 dojrzałe, mięsiste, obrane ze skórki i pokrojone drobno pomidory
kilkanaście nitek szafranu
łyżeczka pimientónu (lub słodkiej, suszonej papryki proszku)
500g ryżu o okrągłych ziarnach (może być ryż do risotto)
garść zielonej płaskiej fasolki szparagowej (lub zwykłej)
około pół szklanki namoczonej i ugotowanej białej fasoli (może być odsączona fasola z puszki)
sól, woda


opcjonalnie: pokrojone szparagi, bób, zielony groszek, kawałki papryki, serca karczochów lub inne składniki wedle uznania.

Na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę i smażymy kawałki mięsa aż się przyrumienią. Dodajemy czosnek, fasolę i fasolkę i chwilę podsmażamy. Następnie dokładamy pomidory, mieszamy, dodajemy sól i pimnientón. Zalewamy wodą tak, żeby zajmowała ¾ patelni i przykrywała wszystkie składniki. Gotujemy na średnim ogniu około 30 minut aż mięso będzie miękkie i powstanie smakowity mięsno-warzywny wywar. Dodajemy ryż usypując przez środek patelni krzyżyk. Nitki szafranu wsypujemy bezpośrednio na patelnię lub rozdrabniamy w moździerzu z odrobiną wody i soli aż nabierze pięknej złocistej barwy.

Zwiększamy ogień na około 5-7 minut, następnie gotujemy jeszcze kilka minut na małym ogniu aż ryż będzie miękki a woda wyparuje.

Podajemy bezpośrednio z patelni z cząstkami cytryny.

W bardzo podobny sposób przyrządzamy paella de mariscos i paella mixta.

Do paelli de mariscos, czyli z owocami morza dodajemy wedle uznania krewetki, kalmary, małże, kawałki ośmiorniczek. Paella mixta jest to paella składająca się zarówno z mięsa jak i owoców morza.