Co wiemy o jeżynach?

  • 4

Wiecie, że jeżyna niejedno ma imię? Zasięgnijcie ciekawostek na jej temat i przekonajcie się, jak wspaniały to owoc. Zapraszamy!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Co wiemy o jeżynach?
fot. Fotolia
O czym mowa?

Ostrężyna, popielica, sinojagoda, plich i dziady- wszystkie te nazwy oznaczają owoc, który jest niezwykle smaczny i zdrowy. Mowa tu oczywiście o jeżynach, które w Polsce występują na dzikich skarpach, skrajach dróg, lasów i w zaroślach.

W tych miejscach najczęściej spotykamy jeżynę fałdowaną. Jest ona niezwykle słodka i charakteryzuje się czarnymi, lśniącymi owocami. W zachodnich regionach naszego kraju częściej spotkamy jeżynę pokrytą popielatym nalotem- zwaną popielicą. Gatunek ten jest bardziej kwaśny, a owoce znacznie mniejsze.

Jeżyna, nazywana potocznie dziadami, swoją nazwę zawdzięcza głównie babciom, które niegdyś musiały się mocno natrudzić by dostać się do olbrzymich, kolczastych krzaków i nazbierać nieco jeżyn na przetwory. Ich dłonie były tak pokaleczone przez ostrygi roślin, że od tamtej pory zyskały one nazwę dziadów - czyli czepiających się dłoni kolców, które ochraniają owoce przed wścibskimi zbieraczami. W niektórych wioskach nazwa ta jest tak rozpowszechniona, że kupcy owoców rozwieszają ogłoszenie, w którym figuruje informacja "skup dziadów"!

Jeżyna nazwana już w czasach starożytnych - ożyną, wg mitologii greckiej powstawała z krwi pokonanych przez Zeusa Tytanów. Owoc ten nosi miano ożyny, głównie w południowych regionach naszego kraju.

Warto zanotować!

Bez względu na odmianę tych owoców, kryją one w sobie duże pokłady witamin i minerałów. Te znane wszystkim smakołyki zawierają szczególnie dużo potasu, magnezu i witaminy A, jak również najwięcej ze wszystkich owoców witaminy E!

Warto wiedzieć także, że jeżyny ze względu na dużą zawartość antyoksydantów figurują na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), na której można znaleźć produkty, które w dużym stopniu ochraniają organizm przed chorobami nowotworowymi i cywilizacyjnymi.

Co zrobimy z jeżyn?

Wartościowe i smaczne jeżyny warto wykorzystywać w sezonie jak najczęściej! Niezwykle urozmaicą one wypiekane przez Was ciasta, babeczki, muffinki czy przygotowywane na specjalne okazje - desery!

Nic nie stoi na przeszkodzie by jeżynami wzbogacać także dania główne czy wykwintne przystawki - nie ma przecież nic lepszego od kulinarnych eksperymentów zakończonych zaskakująco pysznym efektem!

Te lubiane i cenione owoce fantastycznie sprawdzą się także w przetworach, którymi delektować możemy się w zimie. Śmiało zabierajcie się więc za produkcję wyrazistej konfitury, dżemu, soku czy nalewki lub wina!

Nasze propozycje

Kiedy zaopatrzycie się już w smakowite, dziko rosnące owoce, warto sprawdzić jak zaprezentują się one w deserze jeżynowo-ananasowym! Koniecznie napiszcie nam, jak smakowało Wam połączenie pachnących lasem skarbów z nutą egzotycznych owoców, gdyż autorka receptury - Cukiereczek13 twierdzi, że efekt jest pyszny i kremowy!

Dżem wieloowocowy z nutą earl grey  Muffinki czekoladowe z jeżynami

Świetnym patentem na wykorzystanie jeżyn będą przepisy na muffinki czekoladowe z jeżynami od MP3-ka oraz jogurtowe muffinki z jeżynami według Mniam! Tak wypiekane mini desery mogą stać się oryginalnym drugim śniadaniem lub smacznym dodatkiem do kawy pitej w czasie przerwy!

Serdecznie zachęcamy Was do zapełniania spiżarni dżemem wieloowocowym z nutą earl grey. Mieszanka czerwonych porzeczek, malin, jeżyn i esencjonalnej herbaty zaskoczy nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy! Kloruś, która udostępniła ten przepis, twierdzi że smakołyk przez nią zrobiony z powodzeniem nazwać można „darem lata”.

Deser jeżynowo-ananasowy

Jaka jest Wasza opinia na temat jeżyn i ich kulinarnego miejsca w kuchni? Czekamy z niecierpliwością na przepisy z dodatkiem tych cennych owoców. Do dzieła!
 

Polecamy: Jeżyny dla mamy karmiącej? >>>