Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń

Kampania edukacyjna PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ, organizowana jest przez Fundusz na rzecz Dzieci One BY One Amway oraz Fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń
Przeciwko zakrztuszeniom u dzieci
Kampania PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ realizowana jest przez dwie organizacje zajmujące się działalnością społeczną – Fundusz na Rzecz Dzieci One BY One, wspierany finansowo przez firmę Amway, oraz fundację „AKOGO?”, założoną przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Jest to kolejna inicjatywa podjęta wspólnie przez oba podmioty od czasu rozpoczęcia regularnej współpracy w czerwcu ubiegłego roku.

Kampania dotycząca zakrztuszeń to pierwszy w kraju projekt społeczno-edukacyjny zwracający uwagę na tę właśnie problematykę, dotychczas nieobecną w polskiej debacie publicznej. Ma na celu poinformowanie i uświadomienie możliwie jak największej liczby rodziców, przyszłych rodziców i osób mających kontakt z małymi dziećmi o zagrożeniach, jakie wiązać się mogą z zakrztuszeniami. Pozornie błahe zachłyśnięcie się dziecka płynem czy kawałkiem pokarmu, poprzez zatrzymanie dopływu krwi do mózgu może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zakrztuszenia mogą prowadzić do groźnych uszkodzeń mózgu, kończących się śpiączką, dlatego też organizatorzy kampanii chcieliby w szczególności zwrócić uwagę na niedocenianą profilaktykę zakrztuszeń oraz szeroko edukować w zakresie postępowania w przypadku zakrztuszeń.

Informacja i edukacja
Kampania koncentrować się będzie na informacji i edukacji. Materiały informacyjne, dotyczące profilaktyki zakrztuszeń oraz pierwszej pomocy, upowszechniane będą szeroko wśród mediów informacyjnych, zajmujących się problematyką zdrowotną oraz skierowanych do rodziców małych dzieci.

Na potrzeby kampanii stworzono plakat z przejrzystą, obrazkową instrukcją udzielania pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia u dziecka powyżej pierwszego roku życia. Plakat, jak i wszelkie materiały edukacyjne, powstał w konsultacji z partnerem merytorycznym kampanii - Polską Radą Resuscytacji – organizacją skupiającą lekarzy i ratowników medycznych, zajmującą się na co dzień edukacją w zakresie podstawowych i zaawansowanych zabiegów ratujących życie. Z ramienia Rady ekspertem kampanii została Elżbieta Byrska-Maciejasz- lekarz pracujący jako anestezjolog dziecięcy, kierownik grupy roboczej do spraw zabiegów resuscytacyjnych w pediatrii.

Plakat z instrukcją pierwszej pomocy wydrukowano w dwóch rozmiarach – A3 i A2. Pierwszy dołączony został jako insert do foliowanego nakładu lipcowego numeru magazynu dla rodziców „Mamo, to ja” (w sprzedaży od 9 czerwca). W ramach wsparcia, jakiego udziela kampanii wydawca pisma – Edipresse Polska, na łamach „Mamo, to ja” przez kolejne trzy miesiące ukazywać się będą materiały na temat zakrztuszeń oraz porady eksperckie.
Ten sam plakat w formacie A2 dystrybuowany będzie na terenie szpitali, ośrodków zdrowia, przedszkoli i żłobków w całym kraju przez wolontariuszy z Funduszu na Rzecz Dzieci One BY One Amway.

Dwa cykle warsztatowe
Mieszkańcy Warszawy i Krakowa, zainteresowani problematyką pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń u dzieci, mogli dodatkowo wziąć udział w warsztatach prowadzonych bezpłatnie przez zawodowych ratowników medycznych. Warsztaty w stolicy odbyły się na placu Zamkowym w sobotę 20 czerwca, w ramach oficjalnej inauguracji kampanii. Zostaną powtórzone w Krakowie na Małym Rynku 30 sierpnia. Oba cykle warsztatowe są otwarte dla wszystkich chętnych. Trwać będą
od południa do godziny 18.00. Podczas spotkań z ratownikami, niezależnie od czynnego uczestnictwa w warsztatach, będzie można otrzymać bezpłatne materiały na temat pierwszej pomocy oraz zasięgnąć fachowej porady lekarza.

Na dzieci przybyłe na warsztaty z rodzicami czekały będą liczne atrakcje. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami, grę w Mega Twister, wspólne malowanie i puszczanie wielkich baniek mydlanych – wszystko pod okiem wykwalifikowanych animatorów i opiekunów. Na zakończenie dnia zaplanowano część rozrywkową – minirecital Ewy Błaszczyk – założycielki fundacji „AKOGO?”. Artystka wystąpi wraz z córką Marianną Janczarską. Wykona utwory ze swojej ostatniej płyty „Nawet gdy wichura”.

Przez cały dzień na placu Zamkowym zbierane były pieniądze na prowadzoną przez Fundację budowę kliniki „Budzik” w Międzylesiu. Kwestę poprowadzą wolontariusze z Funduszu na Rzecz Dzieci One BY One Amway.

Patronat honorowy nad warsztatami inaugurującymi kampanię (20 czerwca 2009 r. w Warszawie) objęli: Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Poseł na Sejm RP Bolesław Piecha.