Jak wygląda 200 kalorii – śmieciowe vs. zdrowe jedzenie

To nie jest artykuł tylko dla wagowych fanatyków liczących każdą najmniejszą kalorię. Zainteresuje się nim każdy, kto sięgając po fast food choć przez chwilę zastanawia się jak bardzo sobie szkodzi i ile w zamian mógłby zjeść pełnowartościowych produktów.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak wygląda 200 kalorii – śmieciowe vs. zdrowe jedzenie
fot. Fotolia
Dwa średniej wielkości zielone brokuły (ok. 588 g) mają tyle samo kalorii co pół hamburgera. Dokładnie owych kalorii jest równo 200. Połową hamburgera raczej się nie najesz.

Dlatego zazwyczaj zamawiasz całego burgera, oprócz tego najczęściej dobierasz dodatki w postaci porcji frytek, krążków cebulowych lub serowych, keczupu, majonezu, słodzonych napoi – i wychodzi na to, że na jeden posiłek pochłaniasz niezłą bombę kaloryczną. W dodatku przepełnioną różnymi polepszaczami smaku i zapachu oraz szkodliwymi dla zdrowia substancjami chemicznymi, o których strach nawet myśleć.

Dwóch samych brokułów raczej też nikt przy zdrowych zmysłach nie zje na jeden posiłek, ale już kilka dorodnych brokułowych różyczek z dodatkiem ryżu i gotowanego na parze mięsa – jak najbardziej. Obiad przybiera wtedy postać o wiele mniej kalorycznego, łatwiejszego w trawieniu, zdrowego i pełnowartościowego posiłku. Znacząca różnica, prawda?

Równo 200 kalorii mają również następujące produkty:

półtorej parówki, pół batonika, 73 g frytek, pół słodkiej babeczki, 34 g smażonego bekonu, 34 g masła orzechowego, 51 g żelków, pół ciasteczka z nadzieniem, 145 g makaronu gotowanego

żelki parówki
Zdjęcia: Fotolia

Zamiast każdej z tych rzeczy możesz zjeść dla przykładu:

1400 g selera naciowego, 3 jajka, 330 g kiwi, 385 g jabłek, 570 g młodych marchewek, jedno awokado, 83 g suszonych moreli, 740 g mini papryczek

jabłka marchewka
Zdjęcia: Fotolia

Prowadzi to do przemyśleń, że kaloria kalorii nierówna. Niby to samo, a zupełnie inna jakość!