Hamburgery. Choć na myśl od razu przychodzą nam Amerykanie i ich kulinarne dziedzictwo, w rzeczywistości, to Niemcom zawdzięczamy ten przysmak. Obecne burgery z mięsem, rybą, czy warzywami, z dodatkiem sosu i sera albo całkowicie nietypowe z owocami, dawniej wyglądały zupełnie inaczej.

Nazwa hamburger wzięła się od siekanego i smażonego mięsa wołowego w kształcie okrągłego kotleta. "Steki hambsburskie", bo tak nazywały się te popularne kawałki mięsa, szybko zostały włożone w bułkę i polane sosem. Po czasie doszły do tego dodatki w postaci sałaty i warzyw. Hamburgery można było spotkać w każdej budce z jedzeniem w Stanach. W tamtym czasie w niczym nie przypominały kanapek ze znanych nam restauracji fast foodowych.

W domu bez przeszkód przygotujemy smaczne, soczyste i zdrowe burgery. Zamiast mięsa wieprzowego lub wołowego można dodać pierś z kurczaka lub rybę. Wspaniale wkomponują się ogórki, pomidory, sałata, czy papryka. Warto też poeksperymentować z sosami. Holenderski, guacamole, salsa, sos serowy, czy czosnkowy, wszystkie sprawdzą się w tym smacznym daniu. Klasycznie do hamburgera dodaje się musztardę i ketchup, ale tylko ci, którzy próbuj wymyślają niezwykłe rzeczy powielane potem przez innych.   

Popularny dip BBQ z dymnym aromatem sprawdza się wyśmienicie do hamburgera. Sos aioli sprawdzi się doskonale w towarzystwie śródziemnomorskich dodatków, takich jak np. oliwki, rukola oraz świeży pomidor. Kiszona kapusta, pikle, ogórki konserwowe dobrze komponują się z drobiem (chickenburger). Do wołowiny pasuje gęsty sos pomidorowy i owocowe dodatki, takie jak np. śliwki w occie lub żurawina. Rybne smaki (fishburger) to dobra okazja, by do kanapki włożyć gotowane jajko, kapary i chrupiącą sałatę. Sercem wegetariańskiego burgera najczęściej są kotlety przygotowane z roślin strączkowych.

Dodatki do hamburgerów w wersji klasycznej ograniczają się do listka sałaty, pomidora, cebuli i ogórka konserwowego. Tu również można eksperymentować i urozmaicać smaki, łącząc w bułkach: kiełki np. słonecznika lub lucerny, liście szpinaku, plastry awokado, różne rodzaje sera, paprykę, fasolkę szparagową, owoce morza oraz pieczone warzywa.

Mięso można smażyć, piec, grillować, panierować (np. płatkami kukurydzianymi lub owsianymi) oraz gotować i parować. Hamburger w wersji light to bardzo ciekawy pomysł na dietetyczną przekąskę. Warto dodać do niego delikatne sosy na bazie oliwy z oliwek i wody.

Podając hamburgery, warto spiąć je od góry specjalnymi, długimi drewnianymi szpatułkami lub np. patyczkami do szaszłyków, dzięki czemu wszystkie składniki pozostaną na swoim miejscu. 

Hamburger z wołowiny

Hamburger z wołowiny

Najlepsza wołowina na hamburgery to ta zmielona własnoręcznie w domu. Można również, na wzór francuski, usmażyć popularnego w Polsce i jadanego na zimno wołowego tatara. Kotlety wołowe na hamburgery powinny być przede wszystkim miękkie, dlatego ważny jest proces smażenia mięsa i jego gatunek. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się specjalne odmiany krów amerykańskich, których mięso jest odpowiednio obtłuszczone i dzięki temu soczyste i delikatne.

Hamburger wieprzowy

Hamburger wieprzowy

Hamburger wieprzowy najlepiej sprawdza się w roli tradycyjnego, mielonego polskiego kotleta. Pyszne mięso i aromatyczny czosnek wyśmienicie komponują się z chrupiącą bułka i warzywnymi dodatkami. Kotleta można klasycznie panierować w bułce tartej, upiec go w piekarniku lub na grillu.

Hamburger rybny

Hamburger rybny

W rybnym hamburgerze można wykorzystać paluszki rybne, gotowe kotlety rybne lub przygotować samodzielnie mielone rybne kotlety. Wykorzystuje się do tego najczęściej filety z dorsza. Sposób przygotowania wygląda bardzo podobnie jak w przypadku klasycznych, mielonych kotletów. Upieczona w piekarniku ryba, to doskonały pomysł na dietetycznego fishburgera.

Hamburger wegetariański

Hamburger wegetariański

Wege kotlet w burgerze można przyrządzić z soczewicy, tempehu (fermentowanej soi), seitanu (glutenu pszennego), kalafiora, pieczarek, fasoli, ciecierzycy, kaszy jaglanej, soi, buraka, dyni, kapusty, tofu, cukinii czy marchewki. Ciekawie w roli kotleta w wegetariańskim hamburgerze sprawdza się panierowany w bułce tartej i usmażony w głębokim tłuszczu ser pleśniowy, np. camembert.

Hamburger w bułce

Hamburger w bułce

Klasyczna bułka do hamburgera jest biała, puszysta i posypana z wierzchu sezamem. Można kupić specjalnie przeznaczone do tego pieczywo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać bułki pełnoziarniste, zwykłe kajzerki, a nawet upiec je w domu. Niecodzienną odsłoną hamburgera jest podanie kotleta pomiędzy nuddlami z chińskiej zupki wyciętymi na jego kształt. Bułka w hamburgerze powinna być podpieczona z każdej strony i chrupiąca. Najlepiej zrobić to w tosterze, opiekaczu lub na suchej patelni. W wersji bezglutenowej w hamburgerze można użyć wafli ryżowych.

Hamburger drobiowy

Hamburger drobiowy

Dietetyczne burgery z kurczaka to świetny pomysł na obiad. Najlepiej przygotować je na patelni grillowej lub w piekarniku. Dobrze jest wcześniej zamarynować mięso w oliwno-ziołowej mieszance.

Znaleźliśmy 321 przepisów w kategorii Hamburgery

Domowy chickenburger

Domowy chickenburger

Triss Triss

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Domowe cheesburgery

Domowe cheesburgery

Konczi Konczi
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Grillowane hamburgery

Grillowane hamburgery

Koper Koper
5

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Wiosenny burger

Wiosenny burger

iwa643 iwa643

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Tofuburger

Tofuburger

2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Cheeseburger

Cheeseburger

MARIA66 MARIA66
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Mini hamburger

Mini hamburger

justynak223 justynak223

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Domowy hamburger

Domowy hamburger

ewawul ewawul

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: