Hamburgery. Choć na myśl od razu przychodzą nam Amerykanie i ich kulinarne dziedzictwo, w rzeczywistości, to Niemcom zawdzięczamy ten przysmak. Obecne burgery z mięsem, rybą, czy warzywami, z dodatkiem sosu i sera albo całkowicie nietypowe z owocami, dawniej wyglądały zupełnie inaczej.
Nazwa hamburger wzięła się od siekanego i smażonego mięsa wołowego w kształcie okrągłego kotleta. "Steki hambsburskie", bo tak nazywały się te popularne kawałki mięsa, szybko zostały włożone w bułkę i polane sosem. Po czasie doszły do tego dodatki w postaci sałaty i warzyw. Hamburgery można było spotkać w każdej budce z jedzeniem w Stanach. W tamtym czasie w niczym nie przypominały kanapek ze znanych nam restauracji fast foodowych.
W domu bez przeszkód przygotujemy smaczne, soczyste i zdrowe burgery. Zamiast mięsa wieprzowego lub wołowego można dodać pierś z kurczaka lub rybę. Wspaniale wkomponują się ogórki, pomidory, sałata, czy papryka. Warto też poeksperymentować z sosami. Holenderski, guacamole, salsa, sos serowy, czy czosnkowy, wszystkie sprawdzą się w tym smacznym daniu. Klasycznie do hamburgera dodaje się musztardę i ketchup, ale tylko ci, którzy próbuj wymyślają niezwykłe rzeczy powielane potem przez innych.
Popularny dip BBQ z dymnym aromatem sprawdza się wyśmienicie do hamburgera. Sos aioli sprawdzi się doskonale w towarzystwie śródziemnomorskich dodatków, takich jak np. oliwki, rukola oraz świeży pomidor. Kiszona kapusta, pikle, ogórki konserwowe dobrze komponują się z drobiem (chickenburger). Do wołowiny pasuje gęsty sos pomidorowy i owocowe dodatki, takie jak np. śliwki w occie lub żurawina. Rybne smaki (fishburger) to dobra okazja, by do kanapki włożyć gotowane jajko, kapary i chrupiącą sałatę. Sercem wegetariańskiego burgera najczęściej są kotlety przygotowane z roślin strączkowych.
Dodatki do hamburgerów w wersji klasycznej ograniczają się do listka sałaty, pomidora, cebuli i ogórka konserwowego. Tu również można eksperymentować i urozmaicać smaki, łącząc w bułkach: kiełki np. słonecznika lub lucerny, liście szpinaku, plastry awokado, różne rodzaje sera, paprykę, fasolkę szparagową, owoce morza oraz pieczone warzywa.
Mięso można smażyć, piec, grillować, panierować (np. płatkami kukurydzianymi lub owsianymi) oraz gotować i parować. Hamburger w wersji light to bardzo ciekawy pomysł na dietetyczną przekąskę. Warto dodać do niego delikatne sosy na bazie oliwy z oliwek i wody.
Podając hamburgery, warto spiąć je od góry specjalnymi, długimi drewnianymi szpatułkami lub np. patyczkami do szaszłyków, dzięki czemu wszystkie składniki pozostaną na swoim miejscu.