Najbardziej znanym przepisem na karczochy są te, podawane "po rzymsku". To jedno z niewielu dań, które przepięknie eksponuje karczochy i czyni z nich główny składnik. Zazwyczaj, warzywo to jest wykorzystywane jako dodatek do innych potraw, element farszu lub sosu. Często też, zapiekany jest na pizzy, wraz z innymi dodatkami. Młode karczochy idealnie sprawdzą się w zimie, jako element sałatek. Wcześniej, trzeba je jednak zamarynować wraz z liśćmi laurowymi.
Delikatny, lekko orzechowy smak karczocha przypadnie do gustu smakoszom kuchni śródziemnomorskiej. Podany wraz z bazylią, anchois, parmezanem czy pomidorami smakuje wyśmienicie. Nie należy też zapominać o faszerowanej wersji tego przysmaku. Do wnętrza karczocha można włożyć mięso, grzyby, ser i inne warzywa. W karczochach, jadalnymi częściami jest spód liści oraz "serce karczocha". Warzywo obiera się z twardych, zdrewniałych liści, a następnie piecze, gotuje lub smaży.
Karczochy uprawia się w basenie morza śródziemnego, stąd jego popularność w tamtych rejonach. Ze względu na swoją budowę, karczochy często jedzone są najpierw palcami, a dopiero po dotarciu do "serca", używa się sztućców. Pewnie dlatego uważane są za afrodyzjak. Choć raz w życiu warto jest spróbować przyrządzić to warzywo.