Przyjazne miejsce na warszawskiej Pradze

  • 2

Szwenkier to nowa restauracja, którą otwarto na Starej Pradze. Zajmując lokal po sąsiedzku z Novym Kinem Praha, restauracja nawiązuje do tradycji praskich i klimatów kinowych.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Przyjazne miejsce na warszawskiej Pradze
Szwenkier - to drugi operator na planie filmowym. Ta żargonowa nazwa odnosi się do pobliskiego kina Praha. „Pierwszym operatorem jest kino Nova Praha, drugim restauracja Szwenkier” – śmieje się jedna z właścicielek, Krystyna Jurkiewicz. „Kino daje strawę dla ducha, my – dla ciała” – dodaje jej córka, druga właścicielka Małgorzata Dobosz. Starego kina już nie ma, ale Szwenkier, jak Nova Praha, kultywuje tradycję w nowoczesnym wydaniu.

Właścicielki nie chciały tworzyć praskiego muzeum lub „pamiątkarni” po starym kinie. Jak zgodnie twierdzą, zajmują się jedzeniem i tym by ludzie miło spędzili czas, a nie muzealnictwem. Dlatego wnętrze jest wygodne, nowoczesne, z kilkoma jedynie starymi elementami. Zabytkowe filmowe reflektory oświetlają stoliki, a na ścianach wiszą oryginalne fotosy z planów zdjęciowych, portretujące słynnych polskich operatorów.

Szwenkier chce być znany przede wszystkim ze smacznej kuchni za rozsądną cenę. W ostatnich latach stało się tak, że kuchnia polska to albo przaśna jadłodajnia, serwująca kuchnię określaną jako „chłopska” lub „staropolska”, albo wykwintna restauracja ze smacznym menu, ale niestety niedostępna cenowo dla zwykłego śmiertelnika.

Szwenkier serwując kuchnię polską, poleca jej lżejszą i zdrowszą wersję, w przystępnych cenach. Szef kuchni, Dariusz Marcjanik swoje doświadczenia zdobyte miedzy innymi w restauracjach: Belvedere, Willa na Pańskiej czy w restauracjach hoteli Bristol w Warszawie i Hilton w Londynie przeniósł do autorskiego menu w Szwenkierze. Jego dania popisowe to pieczona gicz cielęca, kaczka z prażonymi jabłkami i pasztety. Na szczególną uwagę zasługują też potrawy praskie: flaki po warszawsku, pyzy ze skwarkami, sernik praski. Ceny: zupy 8-12 zł, przekąski zimne 9-19 zł, gorące 12-28 zł, sałaty 16-19 zł, główne dania mięsne 28-37 zł, główne dania bezmięsne 13-16 zł, lunch biznesowy 18,90 zł, piwo 8-9 zł.

Restauracja posiada w menu potrawy wegetariańskie: sałaty, przystawki, naleśniki i pierogi. Kartą można płacić bez ograniczeń. Ponieważ można korzystać z bezprzewodowego internetu, Szwenkier to świetne miejsce na rozpoczęcie dnia lub na lunch biznesowy.

Menu lunchowe serwowane jest w godz. 12.00-15.00 w specjalnej cenie. Lunch składa się codziennie z innego zestawu: zupy i drugiego dania mięsnego lub jarskiego, więc nawet jadając w Szwenkierze każdego dnia, nie można się znudzić. Szczególnie, że przewidywane są ciekawe menu sezonowe oraz tygodnie kuchni narodowych np.: włoskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej, niemieckiej.

Na śniadania Szwenkier zaprasza od godz. 10.00 do 12.00. W karcie znajdują się aż cztery ich propozycje: polskie, angielskie, francuskie i fitness.

Pani Małgosia, sama mama 16. miesięcznej Julki, doskonale zna bolączki rodziców. Dlatego Szwenkier to restauracja przyjazna dzieciom. Posiada specjalne, zdrowe menu dla dzieci, jest wolna od dymu papierosowego (co wkrótce, zgodnie z wymogami UE stanie się w Polsce obowiązującą normą), wyposażona w krzesełka do karmienia, zabawki i książeczki. Za chwilę w łazience pojawi się przewijak. Jako że okolica pełna jest atrakcji dla rodziców z dziećmi, po spacerze w parku, wizycie w kościele, na basenie, w ZOO czy w teatrzyku Baj, Szwenkier zaprasza na rodzinny obiad.

W restauracji dobrze powinny się też czuć osoby niepełnosprawne. Szwenkier ma wjazd z poziomu ulicy, pozbawiony jest schodów, w łazience znajduje się kabina dla niepełnosprawnych, a obsługa jest zawsze chętna do pomocy.

Właścicielki planują organizowanie w restauracji wydarzeń kulturalnych: wernisaży, imprezy dla dzieci, spotkań tematycznych i dyskusyjnych. W przyszłym roku przy restauracji otwarty zostanie ogródek letni.

Szwenkier to nie tylko restauracja, ale też kawiarnia i drink-bar. Można tu przyjść na latte i sernik praski lub lody i lampkę wina. Jest to świetne miejsce zarówno na spotkanie ze znajomymi przy piwie i przekąskach jaki i wieczór przy barze z jednym z drinków z bogatej karty.

Szwenkier ma także szeroką ofertę cateringową. Proponuje obsługę imprez poza restauracją: organizację przyjęcia u klienta lub tylko dowóz jedzenia. W lokalu istnieje możliwość zorganizowania spotkania biznesowego, imprezy zamkniętej a nawet konferencji lub szkolenia. Restauracja współpracuje ze sprawdzonymi firmami w zakresie sprzętu audio-wizualnego. Prawdopodobnie niedługo będzie również możliwość wynajęcia znajdującej się po sąsiedzku profesjonalnej sali konferencyjnej. W Szwenkierze będzie można zorganizować również przyjęcia dla osób prywatnych: urodziny, chrzciny, komunie czy nawet wesela. Restauracja jest w stanie zorganizować u siebie bankiet nawet dla 200 gości!

Szwenkier to restauracja rodzinna, więc traktowana jak ukochane dziecko. Właścicielki: Krystyna Jurkiewicz i Małgorzata Dobosz – mama i córka - związane są z branżą gastronomiczną od lat. Ponieważ oczywiście nie ma jak na swoim, zadecydowały się na otwarcie własnego lokalu.

Dlaczego akurat tu? „Praga - oryginalna, zabytkowa, autentyczna - zmienia się i młodnieje” – mówią obie. „Staje się znakomitym miejscem do życia i spędzania wolnego czasu”. Bliskie sąsiedztwo Parku Praskiego, ZOO, teatru dla dzieci Baj, kompleksu basenów przy Jagiellońskiej, dawnego portu, zabytkowej katedry, cerkwi czy najstarszych warszawskich kamienic – to wszystko wyjątkowe atrakcje Starej Pragi. Staje się ona też zagłębiem restauracyjno-imprezowym. Mimo, że właścicielki nie są rodzinnie związane z Pragą, to jako rdzenne warszawianki przywiązane są do tradycji miasta, chętnie dołączyły do grona osób „wierzących w Pragę”.

Restauracja SZWENKIER, Cafe&Bar
ul. Jagiellońska 26 (wejście od Kłopotowskiego), 03-719 Warszawa
Tel.: 22 343 03 55, fax: 22 343 03 39
szwenkier@szwenkier.pl
www.szwenkier.pl

Kuchnia: polska, warszawska z elementami kuchni innych krajów
Otwarte: codz. 10.00-ost. gość
Miejsc: siedzących 100, stojących 200
Można płacić kartą bez ograniczeń
Hot-spot
Nie wolno palić
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla dzieci
Potrawy wegetariańskie
Możliwość zamówienia na wynos
Catering
Imprezy zamknięte
Ogródek – w przyszłym roku