"Przypadkowa przyjemność" w zlewozmywaku?

Piękno odnalezione na sitku z odpadkami? Dlaczego nie – artystka otwiera nam oczy na urodę rzeczy codziennych, których nie zauważamy.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
"Przypadkowa przyjemność"  w zlewozmywaku?
Elżbieta Jabłońska, artystka określana mianem postfeministki umie dostrzec piękno w prozaicznych fragmentach życia. Włączyła w sferę artystycznych projektów swoje doświadczenia gospodyni domowej i matki. Przez prawie rok fotografowała resztki jedzenia w sitku zlewozmywaka. Najpiękniejsze ujęcia można zobaczyć w Olsztynie, w gmachu Planetarium w galerii BWA, na wystawie „MOC SZTUKI”.

Trzeba mieć niezwykłą wrażliwość, żeby dostrzec piękno w tym, co zazwyczaj z obrzydzeniem wyrzucamy do śmieci. Zachwycające swoją urodą resztki, które powstają w trakcie przygotowywania posiłków pokazane są w takiej formie, w jakiej zazwyczaj figurują na świecącej tablicy dań w Fast-foodach.
 

Warto wpaść podczas wakacyjnych eskapad do olsztyńskiej galerii, gdzie zgromadzono 150 prac kilkudziesięciu najwybitniejszych polskich artystów współczesnych,  zwłaszcza tych związanych z Warmią i Mazurami. Idea główna  wystawy kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zawiera się w sformułowaniu: „Każdemu czasowi jego sztuka". Zbiór odnosi się więc do otaczającej nas rzeczywistości i porusza tematy bliskie nam wszystkim. Wystawa czynna do 30 września. Polecamy