Restauracja-Winiarnia Casa Italia

O kuchni włoskiej: risotto z truskawkami, panna cotta, pierś kaczki z figami

         
ocena: 5/5 głosów: 1
 Restauracja-Winiarnia Casa Italia
Podstawa kuchni włoskiej

Lista składników bez których kuchnia włoska nie może się obyć jest długa, ale świeże jajka, oliwa czy parmezan, bez którego Włosi nie mogą się obyć, są taką podstawą.

Co łączy polską i włoską kuchnię?

Podstawową cechą wspólną Polaków i Włochów jest przywiązanie do tradycji zarówno kulturowej jak też szeroko pojętej tradycyjnej kuchni narodowej.

Właścicielem restauracji Casa Italia jest Roberto Guastalla rodowity Włoch, dla którego naturalna rzeczą było stworzenie przez niego restauracji o tradycjach wywodzących się z jego rodzinnego domu. Kuchnia włoska na dobre zagościła już w restauracjach a Polacy docenili jej bezpretensjonalny charakter i walory smakowe.

Czy gościcie Państwo Włochów w restauracji, co mówią o Państwa kuchni?

Często gościmy w naszej restauracji Włochów. Ostatnio była to wizyta przedstawicieli Accademia Italiana Della Cucina na degustacji przygotowanych specjalnie na te okazje dań z wykorzystaniem owoców. Jest co cykliczna impreza odbywająca się raz w roku i organizowana przez władze Accademia Italiana Della Cucina promująca tradycje oraz sztukę kulinarna Włoch. Miło nam było kiedy okazało się, że byliśmy w stanie sprostać wyzwaniu i tym samym zostaliśmy wyróżnieni przez akademie zdobywając bardzo dobra ocenę zarówno kuchni jak też serwisu.

Charakterystyczne włoskie desery

Najbardziej chyba znanym i rozpowszechnionymi włoskimi deserami na świecie są tiramisu i pana cotta. Te dwa desery na stałe weszły do kanonu kuchni światowej a ich autorskie wersje determinuje tylko inwencja kucharza. U nas tirami u doprawiamy grappą, podczas kiedy w klasycznej wersji tego deseru użytoby amaretto.

Risotto z truskawkami

Risotto truskawkowe występuje w naszym menu jako podstawa pod stek z polędwicy wołowej. Do risotto używam ryżu odmiany arborio. Risotto kojarzy się nam raczej z ciężkim daniem, gdzie nieodzownym składnikiem zawsze jest spora ilość dobrej jakości masła. W tym daniu nie uciekam od stosowania masła, jednak, aby nadać trochę lżejszego charakteru tej potrawie postanowiłem wykorzystać świeże truskawki oraz Prosecco, które doskonale współgrają ze sobą oraz równoważą smak. Aby wyostrzyć smak na wydaniu skrapiam risotto redukcją z octu balsamicznego i świeżej mięty. Wspaniałe lekkie danie szczególnie latem, kiedy sezon na te owoce w pełni.
  • Pierś kaczki z figami

Pierś kaczki to danie, które cieszy się u nas dużym powodzeniem i jest doceniane przez wielu gości. Pierś kacza z młodych sztuk jest marynowana świeżym rozmarynem, kruszonym pieprzem i octem balsamicznym. Kaczka wspaniale komponuje się ze słodkimi dodatkami i akceptuje je we wszelakich formach, w tym przypadku jest to świeża karmelizowana figa oraz owoc granatu. Do kaczki najczęściej podawane są ciężkie duszone warzywa, jednak nie tym razem. W tym przypadku zdecydowałem się użyć świeżejfigi, ponieważ uważam, że jest świetnym lekkim dodatkiem do tłustej kaczki, szczególnie, że u nas serwowana jest na różowo. Figi krótko gotujemy w karmelu, który doprawiany jest cytryną tak, aby złamać słodycz fig oraz syropu cukrowego. Finalnie powstało dość lekkie w zamierzeniu danie. Jako dodatek stosujemy polentę, którą doprawiam masłem , parmezanem i grillujemy na rozgrzanych kamieniach lawowych.
  • Panna cotta

Pana cotta to chyba najbardziej klasyczny i rozpoznawalny, poza tiramisu, deser włoski na świecie. Nasza restauracja serwuje to danie z musem malinowym oraz świeżymi owocami malin. Do naszej wersji tego deseru używam tylko najlepszej tłustej śmietany po to, aby uzyskać jej kremową gładką konsystencję. Zdecydowałem się na użycie malin, ponieważ mają one naturalną kwasowość, której nie trzeba niczym podkręcać. W tym przypadku kwasowość musu malinowego doskonale równoważy słodki smak deseru.

http://www.de-signed.pl/
ul. Świętojerska 5/7
Kontakt:

Wybierz dogodną dla Ciebie metodę kontaktu.

Wyślij email: sklep@casa-italia.pl
Zadzwoń: +48 502 585 928


Nasz adres:

Casa Italia sp.z o.o.

ul. Świętojerska 5/7

00-236 Warszawa
woj. mazowieckie