Robimy domek z piernika

  • 2

Wiele z nas uważa, że wykonanie domku z piernika jest bardzo trudne. Jeśli zabierzemy się do tego w odpowiedni sposób, można własnoręcznie wykonać ładną ozdobę świąteczną. Przy okazji jest przy tym wiele frajdy i satysfakcji. Warto spróbować! Zobacz jak zrobić domek z piernika.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Robimy domek z piernika
fot. Fotolia

Przygotowanie domku polecam zacząć od dokładnego rozplanowania. Należy się zastanowić jak dokładnie ma wyglądać chatka, czy dodatkowo chcemy zrobić np. choinkę, bałwanka czy aniołka. Czym będziemy dekorować domek i czego użyjemy do jego sklejenia.

1. Zaczynamy od wykonania szablonu.
Należy przygotować sztywną kartkę (może być z bloku technicznego), ołówek, linijkę i nożyczki. Dokładnie wymierzamy ściany (polecam od razu zrobić ściany razem ze szczytem, wtedy jest mniej pracy przy sklejaniu), robimy dach, komin i pamiętamy o podstawie, do której będziemy przyklejać nasze dzieło sztuki . Oprócz tego można wyciąć jeszcze zwierzątka, bałwanki czy choinki. By ułatwić sobie prace można wykorzystać foremki do ciasteczek.

2. Przygotowujemy ciasto piernikowe (zapewne każdy ma swój ulubiony przepis).
Rozwałkowujemy ciasto (dobrze jest je przenieść na blachę i dopiero wtedy wycinać kształty, wtedy nie ma problemu z przeniesieniem poszczególnych części, które mogą się lekko zdeformować przy przenoszeniu, pamiętamy o zachowaniu odstępów). Pierniki pieczemy około 15 minut. Kiedy będą twarde można zabrać się za kolejne etapy pracy.

3. Klejenie domku
Do sklejania domku można użyć bardzo gęstego lukru (polecam białko zmiksować z pudrem, do momentu aż jego konsystencja będzie bardzo gęsta i za jego pomocą sklejać elementy, czasem trzeba wykonać jakieś podpórki i podzielić sobie prace na etapy). Można także użyć karmelu (wtedy elementy zastygają od razu, lecz trzeba się wykazać refleksem przy sklejaniu domku).

4. Dekorowanie domku
Na koniec zostaje nam najprzyjemniejsza część, czyli dekorowanie. Można tutaj wykazać się kreatywnością i puścić wodze fantazji ozdabiając domek lukrem, słodyczami czy innymi ozdobami. Można najpierw udekorować chatkę i dopiero sklejać. Zależy to od Waszych upodobań.

Poczuj święta - przygotuj piernik. Zobacz przepisy na piernik oraz chatki z piernika >>>


Domek z piernika

Domek można zrobić dużo wcześniej przed świętami, wspaniale udekoruje mieszkanie i rozniesie cudowny korzenny aromat. A radość dzieci jest wręcz nieoceniona, kiedy mogą po kawałku chrupać chatkę z piernika:)