W kulinariach możemy wykorzystywać jego kwiaty oraz liście, przez co może być używany zarówno do dekoracji potraw jak i doprawiania.
Rozmaryn doskonale współgra z pomidorami, serem czy grochem. Można go także dodawać do marynat czy sosów śmietanowych, przez co zyskują lepszy smak i aromat. Możemy go również zamrażać, musimy jednak pamiętać, że będzie wtedy intensywniejszy w smaku niż „w wersji” świeżej.
Kulinarne właściwości tego ziela to jedno, ale czy wiedzieliście, że umieszczając je w plastikowym pojemniku w szafie, między ubraniami lub książkami, skutecznie odstraszycie mole?
Rozmaryn jest również składnikiem mieszanek ziół. Olejek z rozmarynu nadaje bardzo przyjemny zapach kremom, mydłom, perfumom oraz balsamom.
Ta zielona przyprawa świetnie wpływa na trawienie, gdyż łagodzi wzdęcia oraz reguluje pracę jelit. Rozmaryn działa rozgrzewająco, a więc możemy go stosować na przeziębienia. To wspaniały środek odżywczy dla mózgu i serca. Zapobiega bólom głowy, podnosi ciśnienie oraz pobudza krążenie.
Rozmaryn ma działanie wzmacniające, dlatego osoby wyczerpane po ciężkim dniu, czy osłabione mogą pić napar z tego zioła, aby wzmocnić organizm i podwyższyć jego sprawność (1 łyżeczka suszonych liści rozmarynu na niecałą szklankę wrzącej wody - parzyć pod przykryciem 20 min, pić 3 razy dziennie przez 6-7 dni).
weronikaS