Sękacz - ciasto o niezwykłym kształcie

  • 3

Charakterystyczny wygląd sękacz wynika ze sposobu jego przyrządzania. Smaczny stożek z wypustkami powstaje w wyniku wypiekania nad rozgrzanym paleniskiem. Odkryjcie wszystkie tajemnice sękacza!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Sękacz - ciasto o niezwykłym kształcie
fot. Fotolia
Sękacz to pyszne ciasto biszkoptowo-tłuszczowe, które pieczone jest nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie, w kształcie wałka lub stożka. Jest przede wszystkim ciastem regionalnym na terenie Podlasia. Wcześniej był wypiekany na terenach Kresów Wschodnich.

POCHODZENIE

Według legend przepis na sękacza pochodzi od średniowiecznego czeladnika, który służył u pewnego piekarza w Berlinie. Piekarz przekazał czeladnikowi przepis na tworzenie tego niezwykłego ciasta.

W Polsce przepis i proces produkcji sękacza znamy od Jaćwingów. Były to jedno z plemion bałtyckich, które zamieszkiwały północne części Mazowsza. Jak podają źródła historyczne, pierwsze rodzaje ciasta, zwane sękaczem zostały upieczone w Berżniku koło Sejn na Suwalszczyźnie, za czasów królowej Bony.

SękaczWypiek sękacza
Zdjęcia: Fotolia

JAK POWSTAJE SĘKACZ?

Rożno, na którym powstaje sękacz polewa się kolejnymi warstwami ciasta i stale obraca. W przekroju sękacza widoczne są grubsze jaśniejsze barwy ciasta, które są oddzielone ciemniejszymi warstwami spieczonego ciasta. Spływające ciasto, w trakcie obracania na rożnie spływa i zastyga, w rzeczywistości tworzą one zastygające sople, które naśladują sęki. Kolor sękacza zbliżony jest do złocisto-bursztynowego. Przepisy na sękacza przechodziły z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu my również możemy się zajadać tym pysznym specjałem. Do produkcji sękacza używa się nieraz całych migdałów, mających na celu przedłużenia sęków.

Wypiekanie sękacza to proces długi i żmudny. Najlepiej, aby przy jego pieczeniu były obecne dwie osoby. Jedna będzie obracać ruszt, natomiast druga będzie nakładać kolejne warstwy ciasta.

Sękacz nie jest jedynie wypiekany w Polsce. Są kraje, w których tak samo jak u nas na Kaszubach, czy we Wschodniej Polsce jest wypiekany. Do tych krajów należą m. in.: Niemcy (środkowe), Szwajcaria, Szwecja, Węgry czy Litwa. Sękacz dotarł też do Japonii.

Sękacz

WARTO WIEDZIEĆ

Upieczony i zdjęty z rożna sękacz może być  przechowywany nawet 10 tygodni od jego przyrządzenia.  Przez ten czas nie traci swoich walorów smakowych, ani wartości odżywczych.

Główne składniki, z których przygotowywany jest sękacz to: jajka, mąka, masło, cukier, cytryna i wanilia. Przygotowanie sękacza jest dość drogie. Aby przygotować sękacz o około 70 cm wysokości potrzeba mnóstwo składników, m.in. ok. 50 żółtek, kilogram masła, cukru i mąki.
Również w domu możemy upiec sękacz w naszym tradycyjnym piekarniku. Nie jest on taki sam, jak ten tradycyjny, ale smakowo zbliżony jest do prawdziwego. Można go przygotować w tortownicy lub formie na babkę. Sprawdźcie przepisy na domowy sękacz. Polecamy!

Upieczenie sękacza wymaga cierpliwości i odporności na wysoką temperaturę. Podobno najlepszy sękacz to taki po trzech dniach od upieczenia.

Sprawdźcie przepis na inne znane ciasto - makowiec >>>