Skąd się bierze oliwa z oliwek?

Warunki, w jakich dojrzewają owoce, odpowiedni klimat i temperatura przyczyniają się do wyjątkowego smaku oliwy z oliwek.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Skąd się bierze oliwa z oliwek?
Ktoś, kto nie widział drzewa mającego 2000 lat, nie jest w stanie uwierzyć w jego istnienie. Bo jak wyobrazić sobie drzewo, które mogło być świadkiem zamierzchłych, wydarzeń historycznych, w cieniu którego mógł odpoczywać Juliusz Cezar, a Napoleon skradł Marysieńce pierwsze pocałunki? Skrywające tajemnice drzewa oliwne, bo o nich mowa, to najstarsze rośliny uprawiane na ziemi, a ich historia sięga ponad 6000 lat.

Z owoców drzew oliwnych powstaje najbardziej pożądany przysmak - oliwa z oliwek. To podstawowy element kuchni włoskiej, który już od wieków jest synonimem dobrego smaku i zdrowia. To Homer prawie 3000 lat temu nazwał oliwę „złotym płynem”.

Oliwa z oliwek to dla mieszkańców basenu morza śródziemnomorskiego podstawa egzystencji, bez której żadne danie nie jest potrawą pełnowartościową. Z tych względów z niebywałym szacunkiem i oddaniem obchodzą się z drzewami oliwnymi. Drzewa zakwitają na początku maja, a zbiór rozpoczyna się pod koniec września, kiedy oliwki są jeszcze zielone i trwa, aż do końca lutego, kiedy oliwki osiągają dojrzałość i przybierają ciemnogranatową lub czarną skórkę. Owoce są bardzo delikatne i wymagają szybkiej obróbki zaraz po zbiorach.

Hasło” pierwsze tłoczenie” jeszcze niedawno odróżniało „zwykłą” oliwę od prawdziwego rarytasu. Dziś jednak możemy kupić taką oliwę w niewielkiej cenie, w dodatku w niezliczonym towarzystwie pozostałych oliw. Co więcej, zaledwie część oliw oznakowanych extra vergin pochodzi z pierwszego tłoczenia na zimno.

Jak zatem spośród tak licznego asortymentu wybrać ten właściwy?

Większość naprawdę szlachetnych pochodzi z regionu Toskanii. Skąd jednak wiadomo, że włoskie oliwy butelkowane są w słonecznej Italii? Pomóc nam w tym mogą regulacje unijne. Certyfikat CSQA gwarantuje wysokiej jakości pochodzenie stosowanych oliwek, jednocześnie kontrolując drogę produktu począwszy od wzrostu rośliny.
Jako jedna z pierwszych oliw certyfikat otrzymała rodzinna firma Carapelli.