Kokos - cenny owoc

Kokos, to bardzo dobry owoc, który może nam dać więcej witamin i wartości odrzywczych, niż sobie myślimy. Poczytajmy o jego właściwościach.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Kokos - cenny owoc
fot. Fotolia

Z jego wysuszonego miąższu można uzyskać "koprę". Składa się ona z potrzebnych nam: białka (7%), cukrów (14%) i kwasów tłuszczowych (aż 70%). Sok kokosu z kolei zawiera duże ilości potasu, natomiast olej ma dużo wartości odżywczych i bezcennych kwasów.

 

OLEJ KOKOSOWY- otrzymywany jest przez tłoczenie i rozgrzanie miąższu. Przeważnie ma żółtawy kolor, ale jeśli jego temperatura obniży się poniżej 25 st. C, będzie mieć kolor białego ściętego tłuszczu.
Olej kokosowy jest bardzo zdrowy. Przeprowadzone na nim badania, wykazały, że pomaga też obniżyć ryzyko powstania chorób układu krążenia, a także cukrzycy typu drugiego. Używanie go pomaga w obniżeniu masy ciała, a najbardziej tej w okolicy brzucha, przyspiesza bowiem przemianę materii.
Olej kokosowy pomaga w wyeliminowaniu bakterii, wirusów i grzybów. Jest bardzo dobry na gorączkę, kaszel i przeziębienia. Osoby chore na zapalenie płuc szybciej powracają do zdrowia stosując go. Pomaga również w walce z wrzodami.

 

Olej kokosowy ułatwia wchłanianie magnezu i wapnia, dzięki czemu nasze kości są o wiele mocniejsze. Zapobiega także osteoporozie.
Dodatkowo wpływa na poprawę naszej pamięci.
Osoby z chorobami skóry, czyli z trądzikiem, czy wypryskami, również znajdą w nim pewnego rodzaju pomoc. Olej bardzo dobrze wpływa na nasze włosy, leczy je też od łupieżu (wystarczy wykonać masaż głowy z wykorzystaniem go).

 

Olej kokosowy można używać jako zamiennik masła i oleju. Jest też dobry przy produkcji majonezu. Oprócz tego, łyżeczka naturalnego oleju dobrze wpływa na sportowców. Idealnie pasuje jako dodatek do szejków owocowych i warzywnych. Jest bardzo dobry do pieczenia, gotowania, czy smażenia potraw.

 

Stosowany też jako krem do ciała, stylizuje włosy, a także może być używany do płukania ust. Olej kokosowy jest też stosowany jako specyfik wypędzający wszy ze zwierząt, czy też jako oczyszczacz pędzli.
Warto poczytać i dowiedzieć się o nim więcej, bo jego zastosowanie naprawdę jest wszechstronne.


Nie wiesz w jaki sposób wykorzystać mleczko kokosowe? My Ci pomożemy! >>>