Smakosz z nutą nauczycielską

Szef Kuchni Mercure Poznań Wojciech Wiciak

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Smakosz z nutą nauczycielską
Marta Chowaniec: Pana popisowe danie polskie?

Wojciech Wiciak: Moje popisowe danie to „Policzki wieprzowe po bambersku z truflami”. Jest to danie, za które otrzymałem prestiżową nagrodę „ Perła 2009”. Chętnie je podaję gościom Mercure Poznan, którzy doceniają jej oryginalny smak i charakter.

Siłą polskiej kuchni są…

- silne tradycje kulinarne,
- wysoka jakość (smak, zapach, sezonowość) produktów bazowych
- unikalne produkty przetworzone np. kiszona kapusta, ogórki, powidła i przetwory domowe

Kuchnia polska jest urozmaicona, czasami pracochłonna, o ciekawych smakach, czasami zbyt tłusta ale ciesząca się opinią smacznej.

Definicja Szefa Kuchni

Smakosz, organizator z nutą nauczycielską, dysponujący wiedzą kulinarną w zakresie technik i trendów. Trzeba mieć wyczucie smaku, znać i sprawnie stosować techniki kulinarne, umieć ładnie skomponować danie na talerzu. Takim się staram być Szefem Kuchni w Hotelu Mercure Poznań.

Typowy dzień Szefa Kuchni?

Rozpoczyna się od planowania produkcji na dany dzień i najbliższy tydzień w Mercure Poznań. Następnie rozdzielam zadania pracownikom, kontroluję standard śniadań, zamawiam i odbieram towary, analizuję sprzedaż i kontroluję jakość przygotowywanych dań. W wolnej chwili przeglądam kulinarną prasę. Często mam wrażenie, że dzień jest za krótki.

Co koniecznie trzeba spróbować w Poznaniu, żeby poznać jego prawdziwy regionalny smak?

Zupa ziemniaczana „ślepe ryby”, pieczona kaczka z drożdżowymi pyzami na parze i rogale barcińskie.

Co z letniego menu należy koniecznie spróbować w Pana restauracji?

Comberki z królika podane z malinowo-imbirowym sosem i ziemniakami „rocher”, szpinakowy kulebiak z marynowanym łososiem i szafranowym sosem to moje popisowe dania w restauracji Mercure Poznań.