Smakowita śliwka węgierka

  • 5

Śliwki to pyszne owoce, które mają wiele cennych właściwości. Świetnie poprawiają metabolizm, chronią przed wolnymi rodnikami, a także wprawiają w dobry nastrój. Właśnie trwa sezon na te pyszne owoce, sprawdźcie jak wykorzystać je w kuchni!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Smakowita śliwka węgierka
fot. Fotolia
ODMIANY ŚLIWKI WĘGIERKI

Śliwka węgierka należy do jednych z najbardziej popularnych roślin sadowniczych. Znaleźć  ją można niemalże w każdym ogródku działkowym i przydomowym. Owoce tych drzew są smaczne, zdrowe i niezastąpione w kuchni. Jakie gatunki wyróżniamy i jak je prawidłowo rozpoznawać?

Węgierka wczesna jak nazwa wskazuje jest wczesną odmiana śliwki, która jest niezwykle odporna na niskie temperatury i przymrozki. Owoce tego gatunku są bardzo smaczne, granatowe i łatwo odchodzą od pestki. Cechą charakterystyczną węgierki wczesnej jest także jasny miąższ.

Węgierka Dąbrowicka również owocuje wcześnie, dając bardzo obfite plony. Śliwkę tę rozpoznać można po dość dużych owocach z intensywnym niebieskim nalotem oraz zielonym miąższu o słodko - kwaśnym smaku.

Śliwka Valjevka to gatunek, który nie wymaga zapylaczy. Owocuje późnym latem, a jej owoce mają jajowaty kształt, ze skórką pokrytą granatowo – niebieskim nalotem. Ten rodzaj śliwki węgierki jest bardzo cieniony ze względu na niebywale smaczny i soczysty miąższ!

Węgierka Zwykła jest późną odmianą owocującą w drugiej połowie września. Owoce tej popularnej odmiany mają lekko wydłużony kształt, o brunatnogranatowej skórce z woskowym nalotem. Jasny, łatwo odchodzący od pestki miąższ jest słodki, ale czasem może mieć delikatnie cierpki posmak.

WŁAŚCIWOŚCI ŚLIWEK WĘGIEREK

Nikogo nie trzeba przekonywać do zbawiennych właściwości śliwek węgierek. Hodowane w naszych sadach już od kilku dekad pomagają pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Owoce te, dzięki dużej zawartości błonnika, zapobiegają zaparciom i chorobom dolnego odcinka  układu pokarmowego. Nikogo nie dziwi więc fakt, że owoce te wchodzą w skład wielu leków i naparów przeciwko zaparciom!

Warto wiedzieć, że śliwki węgierki doskonale wpływają na cerę naczyniową. Witamina C i K, które znajdują się w tych owocach, wspomagają przepływ krwi oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Dodatkowo, znajdujące się w nich przeciwutleniacze poprawiają jakość skóry i pozwalają cieszyć się młodszym wyglądem. Te niepozorne owoce korzystnie wpływają na układ nerwowy, a dodatkowo uregulują poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo.

Śliwki węgierki  Śliwki węgierki

Zdjęcia: Fotolia

Pyszne śliwki węgierki uzupełnią nasz organizm o cenne witaminy A, E, B, a także niezbędne minerały takie jak: potas, magnez, wapń czy żelazo.

WĘGIERKI W KUCHNI

Śliwki są niezastąpione podczas jesiennego kucharzenia. Poza popularnymi kompotami, dżemami, marmoladami oraz powidłami, z ich udziałem zrobić można fantastyczne ciasta, desery, pierogi i knedle, ale również marynaty i sosy do mięs. Śliwki węgierki to też pyszny materiał na lubiane trunki, np. polską śliwowicę i tarniówkę czy bałkańską rakiję.

Pośród Waszych spiżarnianych zapasów, nie może zabraknąć też pysznych i wartościowych śliwek suszonych. W czasie zimy stanowić będą pyszną przekąskę, przydadzą się też na kompot lub jako nadzienie do mięsnych pieczeni. Jeśli zdecydujecie się dodać suszone śliwki do ciężkostrawnych potraw, poprawicie ich smak, a co najważniejsze - będziecie mniej narażeni na niestrawność!

Sprawdzoną propozycją na posiłek z nutą aromatycznych śliwek będą knedle ze śliwkami udostępnione przez Netka! Przepis znajdziecie poniżej, zainspirujcie się!
 
Knedle  ze śliwkami

Składniki:

800 g obranych ziemniaków
1,5 szklanki mąki pszennej
1 duże jajko
1 łyżka masła
szczypta soli
śliwki węgierki (ok. 20 sztuk)
3 łyżki bułki tartej
3 łyżki masła (można dać więcej lub mniej)
cukier
cynamon
mąka do podsypywania
 
Sposób przygotowania:

Śliwki węgierki umyć, osuszyć, przeciąć nożem po jednej stronie i wyciągnąć delikatnie pestki. Obrane ziemniaki opłukać, zalać wodą i ugotować. Gdy będą ugotowane, odcedzić je i dobrze ugnieść. Gdy będą jeszcze gorące dodać łyżkę masła i ponownie je zagnieść. Do przestudzonych ziemniaków dodać szczyptę soli, mąkę i jajko, zagnieść z podanych składników ciasto.

W dużym garnku zagotować lekko osoloną wodę. Z ciasta odrywać mniejsze kawałki, formować czystą dłonią kule, potem te kule spłaszczyć i nałożyć po jednej śliwce, do której trzeba wsypać po pół łyżeczki cukru. Można też z ciasta uformować gruby wałek, potem go poprzecinać jak na kopytka i z każdej części uformować koło, nałożyć po śliwce i zlepić by powstała kula.

Na gotującą się wodę wrzucać partiami knedle, gotować od 8 do 10 min. (w zależności od tego jak duże są knedle ). Ugotowane knedle ułożyć na talerzu lub półmisku i polać roztopionym masłem by się nie posklejały.

Na gorącej patelni zrumienić bułkę tartą, dodać masło i chwilę razem podsmażyć. Taką bułką polać knedle, potem posypać cukrem i cynamonem. Smacznego!

Knedle ze śliwkami

Kochacie śliwki węgierki? Jakie smakołyki z dodatkiem tych fioletowych pyszności najczęściej trafiają na Wasz stół? Zachęcamy do dodawania przepisów ze zdjęciami, za które otrzymacie wirtuale wymienne na nagrody!
 

Polecamy: Śliwki marynowane w occie - sprawdź, jak przygotować! >>>