Smakowite kołpaki

  • 3

Trwa jesienny wysyp grzybów. Czy w Waszych spiżarniach znajdują się już zapasy tych przysmaków? W czasie październikowego grzybobrania, spotkać można w lesie pyszne kołpaki. Sprawdźcie jak je rozpoznać i z czym przygotować!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Smakowite kołpaki
fot. Fotolia
JAK WYGLĄDAJĄ KOŁPAKI?

Smakowity kołpak w niektórych rejonach nazywany także turkiem, wszystkim wybornym grzybiarzom znany jest pod nazwą płachetki zwyczajnej. Ten niezwykle smaczny grzyb charakteryzuje się kapeluszem o średnicy od 5 do 12 centymetrów. U młodych osobników jest on najczęściej jajowaty i kulisty, a dodatkowo pokryty szronem.

U starszych okazów kapelusz jest płaski, zaopatrzony w tępy garb w środkowej jego części. W czasie suchej jesieni staje się pomarszczony i popękany na brzegach. Kołpaki mają początkowo kolor niebieskofioletowy, sinawy. U starszych okazów zaś ich barwa jest skórzastożółta do beżowobrązowej.

Blaszki tych ciekawych grzybów są gliniastożółte, a u dorosłych owocników rdzawe, gęsto ustawione, wycięte w ząbek i często zakryte białą osłonką.

Osiągający nawet 15 cm trzon, jest cylindryczny, bulwiasto rozszerzony u nasady, zaopatrzony z wąski kremowy pierścień. Pod pierścieniem jest on bardzo delikatny, długowłóknisty i prążkowany.

Kołpak grzyb
Zdjęcie: Fotolia

GDZIE WYSTĘPUJĄ KOŁPAKI?

Łagodnie wyglądające kołpaki występują głównie w Europie Środkowej, zwłaszcza w jej północnych regionach gdzie są bardzo pospolite. Wyrastają one najczęściej w lasach iglastych, nierzadko wśród borówek i wrzosów, na kwaśnych glebach piaszczystych, zarówno wilgotnych, jak i suchych terenach.

Grzyby te często występują gromadnie (takim przypadku należy sprawdzić czy nie są one robaczywe). W niektórych regionach naszego kraju są pospolite, w innych rzadkie. Owocników tych poszukiwać można w lesie od sierpnia do listopada.

KOŁPAKI W KUCHNI

Kołpaki nie są zbyt często wykorzystywane w kuchni, ponieważ rzadko trafiają do naszych koszyków. Pora to zmienić! Grzyby te fantastycznie sprawdzą się w sałatkach, zupach i sosach. Przysmaki te warto również zamarynować, zamrozić lub ususzyć!

Grzyby tego rodzaju doskonale skomponują się z różnego rodzaju kaszami, ryżami i ziemniakami. Tworzyć mogą także genialny farsz do pierogów, mięsnych roladek, a nawet tart czy quichy!

Jeśli brakuje Wam pomysłów na oryginalne wykorzystanie zebranych w lesie grzybów, koniecznie zajrzyjcie do naszej kategorii grzyby, gdzie znajdziecie mnóstwo przepisów idealnych zarówno na codzienne posiłki jak i na wykwintne przyjęcia okolicznościowe!

UWAGA NA POMYŁKI!

Przed zbieraniem grzybów, zapoznać się należy z jego dokładnym opisem, zapamiętać cechy charakterystyczne, a nawet zaopatrzyć się w fotografie danego gatunku. Uchroni to nas przed błędami, które przypłacić możemy nawet zdrowiem!

Grzyby leśne
Zdjęcie: Fotolia

Młode odmiany kołpaków bywają bowiem podobne do zasłonaka wonnego. Ten niejadalny okaz ma nieprzyjemny zapach, a blaszki zasłonięte jasną błoną. Kołpaka przypomina też aksamitka złota, która jest jednak w naszym kraju gatunkiem rzadko spotykanym. Jej kapelusz jest złotożółty z wyraźnie prążkowanym pierścieniem.

Zaciekawiły Was grzyby o nazwie kołpaki? Jeśli uda Wam się znaleźć te smakołyki, pochwalcie się przepisami na ich przyrządzenie. Każda receptura ze zdjęciem, liczyć może na sporą dawkę wirtualni zamiennych na nagrody. Zapraszamy!