Delikatny smak podgrzybka!

Smakowity podgrzybek to najczęściej spotykany grzyb Polskich lasów. Warto wiedzieć więc gdzie go znajdywać i jak rozpoznać, by uniknąć pomyłek. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Delikatny smak podgrzybka!
fot. Fotolia
Podgrzybek brunatny to ulubiony grzyb początkujących grzybiarzy, gdyż znaleźć go można niezwykle często! Inne nazwy tego popularnego owocnika to: borowik brunatny, półgrzybek, zajączek, siniak, czarnulka, grzyb płowy, grzyb kasztanowaty, podgrzybnik czy czarny łepek.

Jak wygląda i gdzie występuje?

Smakołyk ten występuje w lasach iglastych lub liściastych, najczęściej w starszych drzewostanach, a także na polankach i w pobliżu ścieżek oraz dróg. Wśród leśnego runa szukać można go już od końca czerwca do połowy października.  

Młode owocniki mają kapelusze najczęściej półkuliste, potem lekko poduszkowate, jednolicie kasztanowe lub czekoladowobrązowe o średnicy od 5 do 10 centymetrów. Kiedy panuje susza, ich skórka jest matowa, przy większej wilgoci zaś, staje się ona błyszcząca i odrobinę lepka. Dolna część kapelusza pokryta jest dość grubą i zwartą warstwą rurek o barwie żółtej lub żółtozielonej.

Trzon podgrzybka bywa dość gruby, pękaty i krępy albo cienki i cylindryczny, o barwie kilka tonów jaśniejszej niż kapelusz. Taka różnica zależeć też może od miejsca występowania -  np. w mchu jest on najczęściej długi i cienki.

Ten przysmak lasu, mylony jest często z borowikiem. Różni się od niego ciemniejszą barwą kapelusza, a warstwa rurek po uszkodzeniu zmienia się szybko w ciemne niebieskie plamy. Miąższ świeżych owocników po przecięciu również zabarwia się na ten charakterystyczny odcień.

Smaczny kąsek

Podgrzybek brunatny to grzyb bardzo smaczny i chętnie zbierany nawet przez początkujących grzybiarzy. Cecha która zachęca do jego poszukiwania to przyjazny wygląd owocnika, nie ma w nim bowiem nic niepokojącego - barwa, smak czy zapach są niebywale przyjemne.
Grzyb ten nadaje się wiec do wszystkiego - marynowania, suszenia (młodsze osobniki) no i do duszenia!

Miękkie kapelusze starszych osobników śmiało smażyć można w panierce, zrobić z nich farsz, użyć do zapiekanki lub dodać do jajecznicy. W przypadku podgrzybka brunatnego pamiętać należy by być ostrożnym - zjedzony na surowo może zaszkodzić naszemu żołądkowi!

A wiecie, że poza podgrzybkiem brunatnym istnieją jeszcze inne odmiany przepysznych podgrzybków? Warto znać każdą z nich, by uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia pomyłek!

Podgrzybki  Podgrzybki
Zdjęcie: Fotolia                                                  Zdjęcie: Fotolia

Podgrzybek zajączek

Gatunek tego owocnika napotkać można zarówno w lasach iglastych jak i liściastych i jest on w Polsce dość pospolity. Poszukiwać go można  najczęściej w okresie od lipca do października, wyrasta pojedynczo lub po kilka sztuk w okolicy grzybni.

Kapelusz zajączka ma ok. 3-10 centymetrów średnicy i wyróżnia się oliwkowym kolorem, jego dolna powierzchnia jest natomiast cytrynowobiała.
Ten smaczny grzyb nadaję się do suszenia lub jako domieszka do potraw z innych grzybów.

Podgrzybek złotawy

Znajdziemy go najczęściej w sosnowych lasach iglastych w pobliżu łąk, lasów i dróg. Mimo, iż gatunek ten jest dość pospolity, nigdy nie zdarza się by występował w dużych ilościach.

Cechą charakterystyczną tego podgrzybka jest jego żółtozielony, przypominający zamsz – kapelusz. Często może być on spękany, zwłaszcza podczas suszy. Trzon tego podgrzybka w jego górnej części jest lekko czerwony i charakterystyczny.

Grzyb ten jest jadalny, ale oceniany jako owocnik drugorzędnej wartości głównie dlatego, że jego smak jest mniej wyrazisty od opisanego wcześniej podgrzybka, a dodatkowo ma niewielką przydatność do przerobu i małą odporność na dłuższy transport.

A Wy potraficie prawidłowo rozpoznać podgrzybka? Czekamy na Wasze oryginlane przepisy z dodatkiem tych cenionych przysmaków!