Śniadaniowe menu Polek

  • 2

Z badania „Style śniadaniowe wśród Polek” przeprowadzonego na zlecenie California Prune Board wynika, że statystyczne śniadanie Polki to wspólny rodzinny posiłek przy stole. Śniadaniowe menu to najczęściej sery, wędliny, jajka, mleko oraz jasne i ciemne pieczywo. Sprawdźcie, po jakie jeszcze produkty sięgają Polki oraz odkryjcie przepis na śniadaniowe bułeczki ze śliwką kalifornijską.

         
ocena: 4/5 głosów: 10
Śniadaniowe menu Polek
fot. Fotolia
Aż 80% Polek zgodnie z zasadą "śniadanie to najważniejszy posiłek dnia" rozpoczyna swój dzień od zjedzenia pożywnego posiłku. Ze śniadania rezygnuje tylko 2% Polek. Na śniadanie w dni powszednie Polki poświęcają zazwyczaj do 10 minut, a w soboty i niedziele – czas ten wydłuża się do ok. 20 minut.

Niepokojące jest, że mimo zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, codziennie surowe warzywa jada na śniadanie tylko 27% badanych, surowe owoce 19%, zaś suszone owoce tylko 8% pań. Natomiast jako dietetyka cieszy mnie, że badane Polki rozumieją, iż jedzenie śniadań to zdrowy nawyk, spełniający funkcje zarówno fizjologiczne i społeczne – mówi Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyczka, ekspert kampanii „Przyjaciółka z Kalifornii”.

Style śniadaniowe Polek

Badanie „Style śniadaniowe wśród Polek” pozwoliło wyłonić 4 style śniadaniowe badanych Polek. Największą grupę, aż 39% ankietowanych stanowią „Kapłanki rodzinnych śniadań". To Panie, które cenią codzienne, różnorodne śniadania spożywane wspólnie z rodziną. Pierwszy posiłek jest dla nich źródłem energii, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania przez cały dzień. Ten styl śniadań jest najbliższy zaleceniom dietetyków.

Kanapki
Zdjęcie: Fotolia

Kolejną grupę stanowią „Amatorki śniadaniowych przyjemności” – 25% ankietowanych, które dbają przede wszystkim o to, aby pierwszy posiłek sprawiał im przyjemność. Śniadanie tej grupy niekoniecznie musi odbywać się w gronie najbliższych, jednak w menu powinno znaleźć się coś słodkiego.

Z kolei „Miłośniczki śniadaniowej powtarzalności” – 19% ankietowanych, uważają, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który jest dla nich czymś powtarzalnym i nie ma potrzeby wprowadzania w nim większych urozmaiceń

Najmniej czasu na pierwszy posiłek poświęcają „Zdystansowane sprinterki” – 18% ankietowanych. To Polki, które nie odczuwają silnej potrzeby codziennych śniadań, dlatego często z nich rezygnują. Ta grupa respondentek, nie traktuje bowiem śniadania jako ważnego źródła energii na cały dzień. Ich podejście do śniadań przejawia się również brakiem różnorodności w menu.

Ogólny wniosek jaki nasuwa się po przeanalizowaniu wyników jest taki, że nawet często gotującym paniom też czasem brak pomysłów na nowe dania. Żyjącym w pośpiechu Sprinterkom trzeba zaproponować szybkie jak błyskawica propozycje śniadaniowe.

Miłośniczki powtarzalności trzeba usilnie nawracać na „dobrą drogę”, a Amatorki przyjemności namówić do odstawienia gotowych drożdżówek na rzecz domowej produkcji, zdrowych bułeczek np. ze śliwką kalifornijską – komentuje Marieta Marecka prowadząca program kulinarny „ABC Gotowania” na kanale Kuchnia+.

Kanapki Kanapka z jajkiem Śniadanie
Zdjęcia: Fotolia

Śniadaniowe menu Polek

Swój pierwszy posiłek Polki najczęściej komponują z jasnego lub ciemnego pieczywa, wędliny i nabiału - serów, jajek oraz mleka. Surowe warzywa i owoce na ich talerzach goszczą od czasu do czasu - 27% ankietowanych przyznaje, że każdego dnia na śniadanie jada surowe warzywa, a 19% wskazuje surowe owoce. Suszone owoce stanowią menu 8% Polek, które przyznają, że jedzą je regularnie na śniadanie,  a kolejne 18%, że od czasu do czasu.

Herbata, soki, mleko – to najczęściej wymieniane rodzaje napojów, które według Polek powinno się wypijać do śniadania.

Polki otwarte na propozycje zmian i urozmaicenia ich codziennego śniadaniowego menu. Blisko połowa kobiet, które nie jedzą suszonych śliwek kalifornijskich na śniadanie, jest pozytywnie nastawiona do tego, by włączyć te suszone owoce do swojego menu śniadaniowego.

Statystyczne wybory śniadaniowe Polek jednak nie wyglądają źle: najczęstsze śniadanie to nadal wspólny posiłek przy stole, składający się z kanapek, jajecznicy, kiełbasek, płatków i tostów. To mocna baza, w której wystarczy odrobina inspiracji, by ją rozwijać i uwzględniać uzasadnione i modne (!) sugestie dietetyczne.

Dlatego też, skoro najbardziej dominującymi produktami są wędlina i pieczywo, to niewiele już trzeba by przekonać Polki do samodzielnego wypieku chleba z bakaliami, albo schabu ze śliwką zamiast kupnej wędliny. Bo to, że suszone śliwki kalifornijskie świetnie pasują do płatków i musli już doskonale wiedząpodsumowuje Paweł Loroch, dziennikarz i ekspert kulinarny.

Śliwki kalifornijskie w śniadaniach Polek

Aż 40% Polek, które nie jedzą suszonych śliwek kalifornijskich na śniadanie, jest pozytywnie nastawionych do tego, by włączyć śliwki do swojego codziennego menu śniadaniowego. Tylko 15% jest zdecydowanie temu przeciwna. Najbardziej pozytywnie nastawione są "Kapłanki rodzinnych
śniadań", a najmniej – "Amatorki śniadaniowej przyjemności".

Suszone śliwki kalifornijskie wspaniale smakują, wspomagają trawienie oraz mają właściwości przeczyszczające. Na śniadanie warto przygotować bułeczki ze śliwką kalifornijską i lekkim twarożkiem według przepisu Mariety Mareckiej.

Bułeczki ze śliwką kalifornijską i lekkim twarożkiem
Zdjęcie: Materiały prasowe

Bułeczki ze śliwką kalifornijską i lekkim twarożkiem

Składniki:
150 g mąki pszennej
100 g mąki razowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 g cukru trzcinowego, najlepiej drobnego
50 g dobrego masła
1 jajo
100 ml mleka
Ok. 100 g śliwki kalifornijskiej
Duża garść orzechów włoskich
1 laska wanilii
czubek łyżeczki soli

Twarożek:
200 g chudego twarogu
2 czubate łyżki jogurtu naturalnego
3-4 śliwki kalifornijskie
Łyżeczka miodu
Skórka z połowy pomarańczy

Przygotowanie:
Obie mąki razem z proszkiem do pieczenia przesiewamy do miski. Jajo rozkłócamy z mlekiem i wlewamy ok. 2/3 do mąki. Dodajemy ziarenka wanilii, miękkie masło pokrojone w mniejsze kawałki, cukier i sól. Rozcieramy składniki w palcach, aż utworzy nam się kruszonka, następnie szybko zagniatamy całość na gładkie ciasto.

Śliwki i orzechy kroimy drobno i wgniatamy w ciasto. Odrywamy po kawałku ciasta formując zgrabne kulki, układamy je na blaszce wyłożonej papierem i lekko spłaszczamy. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni i pieczemy ok. 10-12 minut.

W tym czasie zalewamy wrzątkiem śliwki i odstawiamy, żeby zmiękły. W malakserze łączymy twaróg, miód, jogurt, skórkę z pomarańczy i odciśnięte z nadmiaru wody śliwki. Miksujemy, aż uzyskamy gładki, słodki, śliwkowy serek. Podajemy do upieczonych bułeczek.

Uważacie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, jakie dania najczęściej jecie, sięgacie po warzywa i owoce? Czekamy na Wasze opinie. Jesteśmy ciekawi, jakie menu śniadaniowe gości w Waszych domach?