8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania

  • 3

Śniadanie to najważniejszy posiłek, który dostarcza nam energii na cały dzień. 8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania
fot. Fotolia
Nasz pierwszy posiłek zgodnie z zaleceniami dietetyków powinniśmy zjeść do godziny po przebudzeniu. Śniadanie dostarcza nam energii na cały dzień. Po zjedzeniu pożywnego porannego posiłku dzieci mają lepszą koncentrację na lekcjach w szkole, więcej chęci do zabawy, a dorośli mają dużo energii do pracy.

Warto pamiętać, że regularne jedzenie porannych śniadań zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. Bez śniadania nie powinniśmy wychodzić z domu. Poranne głodowanie znacznie spowalnia przemianę materii. Bez zjedzonego śniadania częściej sięgamy po niezdrowe przekąski, czujemy się głodni i jemy znacznie więcej.

Śniadanie Śniadanie
Fot. Fotolia

Nie bez powodu znane przysłowie „śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, kolację jak żebrak” ma swoje odwzorowanie w rzeczywistości. Jak twierdzą dietetycy, należy rozłożyć dzienne dawki pożywienia na 5 posiłków w proporcjach:
I śniadanie powinno zawierać 25% wartości energetycznej całodobowej,
II śniadanie – 10%,
obiad – 30%,
podwieczorek – 15%
i kolacja – 20%.

Codzienne śniadania powinny być pożywne i składać się przede wszystkim z węglowodanów złożonych, białka, dobrego tłuszczu roślinnego oraz świeżych warzyw i owoców.

Pełnoziarniste pieczywo na bazie mąki żytniej lub orkiszowej to podstawa zdrowego śniadania. Kanapkę możemy przyrządzić z pastą rybną lub jajeczną, serkiem twarogowym, chudą wędliną. Do kanapki warto dołączyć warzywa - sałatę, pomidor, paprykę, rzodkiewkę, ogórka.

Sprawdźcie jak przygotować smaczną i oryginalną kanapkę papuga dla dzieci lub kanapkę z łososiem, jajkiem i sezonowymi ziołami, którą z powodzeniem możecie zabrać na drugie śniadanie do pracy.

Na śniadanie zamiast kanapki warto przyrządzić także dania, które zawierają białko - omlet z owocami, owsiankę, płatki ryżowe, musli z jogurtem naturalnym, kaszę jaglaną. Polecamy Wam przepis na zdrowe śniadanie - jaglane płatki na mleku.

Do picia najlepsza będzie owocowa lub zielona herbata, sok z warzyw lub owoców oraz napoje mleczne - kakao, kawa zbożowa.

Śniadanie Śniadanie
Fot. Fotolia

Produkty, które powinniśmy wykluczyć z naszego śniadaniowego menu to m.in. białe pieczywo, słodkie bułeczki, ciasta, kremy czekoladowe, słodkie płatki śniadaniowe, napoje słodkie i gazowane, serki homogenizowane.

Pamiętajcie, że pożywne i zdrowe śniadanie to takie, które dostarczy nam energii na cały dzień i pobudzi nasz mózg do pracy.

Jak wyglądają Wasze śniadania, co najczęściej jecie rano? Macie swoje ulubione domowe zestawy śniadaniowe! Pochwalcie się!