Sok z brzozy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptece. Pasteryzacja niszczy część cennych składników (witaminę C), jednak swobodnym dostępem do drzew cieszy się niewielu z nas, dlatego warto zapłacić kilka złotych. Sok z brzozy jest bogaty w dobrze przyswajalny magnez, potas, fosfor oraz żelazo.
Wiosną chętnie sięgamy po ten napój aby oczyścić organizm z toksyn i uzupełnić niedobory cennych pierwiastków. Nie powinniśmy jednak podawać go dzieciom - w dużej ilości może być szkodliwy, ponieważ zawiera pochodne kwasu salicylowego.
Lemoniada z oskołą
Oskoła to staropolskie określenie soku brzozowego, którego zdrowotne właściwości znane były od lat. Dziś sok z brzozy staje się modny i sięgają po niego osoby szczególnie dbające o zdrowie. Najlepszym pomysłem na jego wykorzystanie jest przygotowanie lemoniady:
- sok z brzozy
- sok z pomarańczy lub cytryny
- odrobina imbiru
- garść liści mięty
Sok z brzozy wielu osobom może wydać się mdły - warto osłodzić go odrobiną naturalnego słodzika np. ksylitol.
Inne przepisy kulinarne z sokiem z brzozy
Z dodatkiem oskoły można przygotować domowe musli - mieszankę płatków owsianych i ziaren wystarczy zalać sokiem z brzozy i podpiec w piekarniku. Miłośnicy pancake'ów dodają sok z brzozy do ciasta, zaś zwolennicy koktajli - do zielonego smoothie.Tak naprawdę sok z brzozy możemy potraktować jak każdy inny sok - ogranicza nas jedynie kulinarna wyobraźnia!