Święto rabarbaru w Polsce i na świecie

Rabarbar ma swoje święta na całym świecie – także w Polsce. Zapoznajmy się z największymi festiwalami na cześć rabarbaru!

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Święto rabarbaru w Polsce i na świecie
Rabarbar cieszy się niesłabnącą popularnością i powodzeniem na talerzach w wielu krajach. O jego wyjątkowości świadczy z pewnością ogromna liczba festiwali rabarbaru obchodzonych na całym świecie. W czasie trwania corocznych imprez ich uczestnicy nacieszy ć się mogą wyjątkowym smakiem tego warzywa i zaprezentować własne przepisy na jego przyrządzenie.

Rabarbarowe święta w Polsce

Największa obchodzoną cyklicznie od kilku lat imprezą jest Święto rabarbaru w Trzebieniu. We wcześniejszych latach organizatorzy przygotowali wiele ciekawych rozrywek dla uczestników. Głównym punktem programu była degustacja potraw z rabarbaru. Prócz tego na dzieci czekały gry i zabawy, dmuchane zamki i trampoliny, konkursy i wiele innych.

W tym roku gmina Dobrcz, do której należy Trzebień również planuje organizację festiwalu. Nie ma jeszcze dokładnych informacji dotyczących tegorocznego planu imprezy, jednak znany jest już jej termin. Tegoroczne Święto rabarbaru w Trzebieniu odbędzie już się 14 lipca. Do wzięcia udziału zaprasza Rada Sołecka i  Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieniu.

Ulubiony w Wakefield?

Wakefield to miasto położone w północnej Anglii w hrabstwie West Yorkshire. Zdawać by się mogło – jeden z wielu pięknych zakątków na Wyspach Brytyjskich – jednak to miejsce jest wyjątkowe. Jego mieszkańcy sławni są z uprawy doskonałego rabarbaru, którą zajmują się już od 150 lat.

Równie wyjątkowy jest organizowany tutaj Festiwal Rabarbaru (Wakefield Festival of Food Drink & Rhubarb). Odbywa się on każdego roku w lutym, zgodnie z podtrzymywaną przez mieszkańców tradycją i otwiera tym samym kalendarz kulinarnych imprez obchodzonych przez Anglików.  Pokazy mistrzów kuchni, którzy przygotowują najróżniejsze przysmaki z rabarbaru – przetwory, mięsa i słodkości, koncerty gwiazd, wykłady i barwne parady to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników.

Rabarbar w U.S.A


W Aledo (Illinois) już niedługo, bo  1 i 2 czerwca, odbywać się będzie po raz kolejny rabarbarowy Festiwal (Rhubarb Festival). Będzie to już 21 edycja tej niezwykłej imprezy. Organizatorzy zapewniają, że nie będzie czasu na nudę. Czekać będzie na uczestników 12 000 sadzonek rabarbaru do rozdania, miejsce targowe gdzie chętni będą mogli zaopatrzyć w rabarbarowe pyszności oraz targ antyków, sceny z koncertami, wystawy w muzeum, prezentacje książek, atrakcje dla dzieci, gry i zabawy, oraz konkursy i wiele, wiele innych niespodzianek.

W tym samym niemal czasie (2-3 czerwca) odbędzie się inny festiwal rabarbarowy – Whoop-Up Days and Rhubarb Festival, w Conrad (Montana). Prócz kulinarnych ciekawostek z rabarbarem w roli głównej – takich jak śniadaniowe placki, odbędą się także pokazy Rodeo i parady. Przygotowane zostaną atrakcje dla najmłodszych.