Często mylnie postrzegany jest jako owoc, ponieważ najczęściej spotykamy go w formie deserowego dodatku, jest on jednak blisko spokrewniony ze szczawiem, a więc niewątpliwie należy on do rodziny warzyw. Ta wieloletnia roślina posiada długą tradycję i pokaźną liczbę zastosowań zarówno kulinarnych jak i medycznych. Jej korzeń stosowany był już w starożytnych Chinach jako środek leczniczy i składnik zielarski.
Do przygotowywania potraw nie wykorzystuje się całej rośliny. Liście rabarbaru (ich zielone części) są dla człowieka toksyczne. Zawierają duże ilości kwasu szczawiowego (silnego kwasu karboksylowego), który spożyty w nadmiernych ilościach może powodować bardzo silne zatrucia pokarmowe.Ze względu na te właściwości nie wykorzystuje się ich w gastronomi.
Jadalne są natomiast łodygi o półkulistym kształcie, które dorastają nawet do 45 cm długości. Z tych właśnie części rośliny o czerwonym zabarwieniu wytwarza się smakowite dżemy, sosy i soki, oraz dodaje do ciast, placków czy lodów. Możemy jeść je bez obaw, dodatkowo dostarczą one naszemu organizmowi wiele błonnika pokarmowego oraz substancji mineralnych i witaminy C. Jest także niskokaloryczny co sprawia, że jest doskonałym dodatkiem w czasie stosowania diety.
Urośnie w ogródku
W Polsce rabarbar dostępny jest w sklepach i na targach warzywnych. W sezonie wiosennym i letnim nie ma najmniejszego problemu z jego kupieniem. Nie musimy jednak wybierać się do sklepu, możemy posadzić go we własnym ogrodzie.
Jest to roślina odporna na niskie temperatury, więc w naszej strefie klimatycznej odnajduje się doskonale. Nawet najcięższe zimy nie są mu straszne. Warzywo to lubi dużą wilgotność gleby, dla tego zaleca się regularne jej podlewanie. Zarówno w cieniu jak i w miejscach nasłonecznionych czuje się dobrze, większa ilość słońca sprawi jednak, że wcześniej będziemy mogli cieszyć się jej plonami. Pierwsze rabarbarowe zbiory czekają nas po dwóch latach, jednak cierpliwość zdecydowanie się opłaci.
Rabarbar w kuchni
Jego wyjątkowy smak sprawia, że często gości na talerzu, nie tylko jako dodatek do potraw, lecz także jako główna ich atrakcja. Świetnie komponuje się na słodko, wraz z różnymi owocami - cytrusami, gruszkami, jabłkami czy brzoskwiniami. W formie kompotu doskonale orzeźwia w gorące dni. Nadaje się również do mięs i ryb. Oto propozycje na przyrządzenie rabarbaru:
Dżem rabarbarowy z imbirem
Składniki:
6 łodyg rabarbaru (ok. 30 cm)
2 pomarańczę
4 i 1/2 szklanek cukru
1 cytrynę
1/4 szklanki grubo posiekanego imbiru
Przygotowanie:
Rabarbar myjemy i kroimy na kawałki ok. 2 cm długości . Tak przygotowane warzywa wkładamy do większego garnka, dosypujemy cukier, dokładnie mieszamy i odstawiamy na noc. Pomarańcze i cytrynę obieramy, kroimy na drobne kawałki i przekładamy do garnka, dolewamy wody tak aby przykryła owoce i doprowadzamy do wrzenia. Dusimy na wolnym ogniu przez 15 min, a następnie odstawiamy do przestygnięcia. Masę cytrusową przecieramy przez sito aby upewnić się, że wszystkie pestki i skórki zostały oddzielone i przecier dodajemy do przygotowanego wcześniej rabarbaru.
Całość gotujemy na wolnym ogniu aż do uzyskania konsystencji dżemu, następnie odstawiamy garnek i dodajemy do niego imbir. Po dokładnym wymieszaniu dżem możemy przełożyć w słoiki.
Norweski chłodnik rabarbarowy z miętą
Składniki:
4 łodygi rabarbaru
1/2 laski wanilii
1/2 litra wody
1/2 szklanki cukru
5 gałązek mięty
1 cytrynę
Przygotowanie:
Oddzielamy liście mięty od łodyżek. Rabarbar myjemy i kroimy na drobne kawałki (kostkę lub plasterki). Rabarbar wkładamy do garnka, dodajemy wodę, cukier, laskę wanilii oraz sok wyciśnięty z całej cytryny. Dusimy na małym do czasu, aż rabarbar nieco zmięknie, a następnie odstawiamy całość do wystygnięcia. Liście mięty kroimy na drobne paseczki. Zupę podajemy mocno schłodzoną, dodając przed podaniem posiekane liście mięty.
Sprawdź też przepisy na gotujmy.pl
Sorbet gruszkowo-rabarberowy z sosem
Ciasto z rabarbarem
Czekoladowe placuszki z rabarbarem
kołczu
Polpal