Świńskie zabawy poprawiają humor i zdrowie!

Jak zapewnić świniom szczęśliwe (chociaż krótkie) życie? Hodowcy sięgają nawet po gry komputerowe.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Świńskie zabawy poprawiają humor i zdrowie!
Świnie to niezwykle inteligentne zwierzęta, co do tego nie ma wątpliwości. Od jakiegoś czasu, aby zapewnić im zadowalające warunki w hodowlach Unia Europejska nałożyła na rolników konieczność dbania o dobrostan świń, czyli równowagę między środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym zwierząt, od którego zależy ich zdrowie.

Zdrowie, które warunkuje między innymi płodność samic lub jakość mięsa tuczników. Hodowcy dbają więc między innymi o zapewnienie rozrywek świniom. Podpierają się zarówno badaniami, jak i doświadczeniem - im więcej bodźców dostarczymy zwierzętom, tym są one bardziej zajęte i mniej skłonne do zachowań destrukcyjnych i agresywnych.

Rolnicy stosują więc najróżniejsze zabawki – butelki, baniaki, łańcuchy czy tradycyjne zbiorniki z błotem, aby zapewnić świniom zadowalający poziom rozrywek. Nowoczesnym rozwiązaniem są także specjalne gry komputerowe, między innymi „Świńska pogoń” ("Pig Chase"), którą świnie obsługują naciskając ryjem określony punkt ekranu. Świnie posługują się ryjem z dużą biegłością, co można podziwiać na zdjęciach ponizej.  Niektórzy hodowcy mają jednak pewne wątpliwości co do nowoczesnego sprzętu – świnie mogłyby chcieć włączyć wyłączoną zabawkę bez zgody hodowcy, a w efekcie ją popsuć, koszty przekraczają cenę tradycyjnego zbiornika z błotem.