Sylwestrowa gorączka szampańska

Jest tylko jeden taki okres w roku, kiedy wszyscy jak na komendę ruszają do monopolowego nie po piwo, wino czy wódkę, a po szampana

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Sylwestrowa gorączka szampańska
W Polsce picie szampana jest raczej mało popularne. Częściej sięgamy po piwo oraz wódkę. Szampan to trunek zarezerwowany na szczególne okazje, takie jak chociażby wesela.
Taką szczególną okazją często bywa sukces, który "trzeba oblać", na przykład awans w pracy.


Skąd znamy szampana?


Szampan należy do białych win musujących a pochodzi z Szampanii - regionu we Francji. Stąd też w 1911 roku jego nazwa została zastrzeżona - musujące wina produkowane w innych krajach roszczące sobie prawo do tego - bądź co bądź zaszczytnego - miana nie mają racji. Wiele "szampanów" nasycanych jest dwutlenkiem węgla, podczas gdy w procesie dojrzewania prawdziwego szampana dwutlenek węgla wytwarza się sam wewnątrz butelki w czasie fermentacji.
Efekt ten uzyskuje się dzięki zamknięciu nie do końca przefermentowanego młodego wina i ułożeniu butelki w pozycji pochylonej lekko w stronę korka. Temperatura w jakiej dojrzewa to 3-5 stopni.


Do czego podawać?


Szampan jest znakomitym dodatkiem do deserów. Poza tym można go podać praktycznie do wszystkiego - z wyjątkiem bigosu, śledzi czy zup. Unikajmy też zestawień z potrawami ostro przyprawionymi, także czosnkiem.

Szampana w kieliszku nie należy mieszać w celu rozbicia bąbelków - jeśli nie przepadamy za winem musującym po prostu wybierzmy inny trunek - takie postępowanie z szampanem jest wręcz świętokradztwem!

Szampana należy przechowywać w temperaturze 10-12 stopni, w ciemnym miejscu, chroniąc od przeciągów. W takich warunkach możemy go pzrechowywać nawet 10 lat.  Ptrzed podaniem jednak należy go schłodzić do 6-8 stopni.

Szampana podajemy w kieliszkach na wysokiej nóżce - można użyć pucharków, jednak nie są one zalecane, ponieważ wino szybko "wygazuje" - lepsze będą smukłe kieliszki tzw. flety, a najlepsze w kształcie tulipana (verre tulipe) - lekko zwężone na górze, dzięki czemu szampan długo bąbelkuje.
Nalewamy do 2/3 wysokości.


Rodzaje szampanów



Tak jak wszystkie wina szampan również posiada swoją klasyfikację. I tak mamy szampany:
  • brut (silnie wytrawne)
  • tres sec (mocno wytrawne)
  • sec (wytrawne)
  • demi sec (półwytrawne)
  • demi doux (półsłodkie)
  • doux (bardzo słodkie)

Wzrost sprzedaży przed Sylwestrem?



Przyjmuje się, że przed Sylwestrem sprzedaż szampana i win musujących wzrasta. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna Polacy coraz częściej wybierają prawdziwego szampana, którego cena spada, a jeśli sięgają po wina musujące to już nie te z przedziału 5-7 zł jak w roku ubiegłym, ale 10-20 zł.

Bo w końcu nawet Ci, którzy nie przepadają za alkoholami musującymi nie odmówią chyba lampki szampana o północy w sylwestrową noc - każdemu zależy na pomyślności w nadchodzącym roku...