Tarczyca a jod i żywienie

Książka Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla tarczycy pomaga rozpoznać i zwalczać dolegliwości związane z zaburzeniami czynności tarczycy wywołanymi niedoborem jodu.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Tarczyca a jod i żywienie
Jod jest ważnym składnikiem mineralnym. Jego brak w organizmie powoduje choroby tarczycy. Aby im zapobiec należy stosować dietę złożoną z owoców, warzyw, produktów mlecznych i ryb morskich, bogatych w ten cenny pierwiastek.

Praktyczne wskazówki wykorzystujące nowoczesną wiedzę dietetyczną w tej materii odnajdziemy w poradniku „Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla tarczycy” Sven-David Mueller i Christiane Pfeuffer. Książka „Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla tarczycy” Sven-David Mueller i Christiane Pfeuffer pomaga rozpoznać i zwalczać dolegliwości związane z zaburzeniami czynności tarczycy wywołanymi niedoborem jodu. Cennych wskazówek dostarczają nam we wstępie podstawowe informacje dotyczące tego gruczołu, jego fizjologii, chorób, diagnostyki i leczenia. Do dwóch zasadniczych schorzeń należy nadczynność tarczycy, kiedy wytwarza ona nadmierną ilość hormonów, powodując utratę masy ciała, ogólny niepokój, bezsenność, nadmierną potliwość i przyspieszone tętno. Z kolei niedobór hormonów tarczycy objawia się niedoczynnością tego gruczołu, wywołując uczucie zmęczenia, ogólnego zniechęcenia oraz przyrostu masy ciała . Niedobór jodu jest zasadniczą przyczyną powstawania wola.

Podstawową zasadą w leczeniu chorób tarczycy jest zdrowe odżywianie. Głównym składnikiem naszych posiłków powinny być węglowodany, dostarczane przez produkty pochodzenia roślinnego. Odżywcze białko należy czerpać z produktów mlecznych, ryb morskich i chudego mięsa. W przypadku tłuszczy należy używać wyłącznie tych wysokowartościowych , bogatych w witaminę E, jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Dziennie powinno wypijać się co najmniej 2 litry płynów, głównie wody mineralnej i herbat owocowych. Nie zaleca się picia alkoholu, który przyczynia się do powstawania otyłości. Dla prawidłowego trawienia i przemiany materii koniecznie jest spożywanie substancji resztkowych i błonnika, zawartych w pełnoziarnistym chlebie, makaronie czy płatkach owsianych.

Powyższe zasady żywieniowe znalazły odbicie w zaproponowanych w poradniku 50 przepisach kulinarnych, które w naturalny sposób pomagają uregulować gospodarkę jodową w organizmie. Co ważne, obok przepisów podano dokładne wartości energetyczne i zawartość jodu, ułatwiając tym samym kontrolowanie codziennej diety. Znajdziemy tu propozycje na smaczne śniadania złożone z produktów mlecznych i pieczywa wypiekanego z jodowaną solą. Dobry początek dnia zapewni pożywne mesli , pełnoziarniste bułeczki czy omlety. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również ryb i owoców morza, szczególnie polecanych na obiad. Wywar rybny, szaszłyk z krewetek czy flądra w sosie z białego wina z pewnością urozmaicą dotychczasowy jadłospis. Desery- mleczne i owocowe- są bogatym źródłem witamin i energii. Do takich należą bez wątpienia babeczki z budyniem i owocami, wafle z musem jabłkowym czy pieczone jabłka z farszem. Na kolację dla odmiany zielona sałata po grecku, sałatka z tuńczyka czy pizza z owocami morza. Wszystko bogate w cenny jod.

Książka „Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla tarczycy” Sven-David Mueller i Christiane Pfeuffer łączy w sobie korzystne dla zdrowia i jednocześnie smaczne potrawy z ryb i warzyw. Pozwala tym samym urozmaicić codzienne menu w sposób prosty i szybki.

Właściwe i smaczne żywienie korzystne dla tarczycy - Sven-David Mueller i  Christiane  Pfeuffer

Wydawnictwo Lekarskie PZWL