Lektury na lato - jaką książkę wybrać?

  • 2

Wakacyjny wyjazd? Przydałaby się jakaś fajna książka? Oto wybór najlepszych książek na lato - może skorzystacie z podpowiedzi.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Lektury na lato - jaką książkę wybrać?

Propozycje Wydawnictwa Literackiego na wakacyjne lektury:


Romans z restauracją w tle: Jak znaleźć przepis na szczęście, Barbara O’Neal



Miłość, rodzina i dobre jedzenie, czyli przepis na szczęśliwe życie

Tego samego dnia świat może się zawalić, a los uśmiechnąć łaskawie. Kilka chwil po tym, jak Elena Alvarez zostaje zwolniona z pracy kucharza, otrzymuje propozycję, o jakiej wcześniej mogła tylko marzyć. Podupadająca restauracja w malowniczym Aspen potrzebuje szefa kuchni, który postawi ją na nogi. Trzeba zmienić wystrój, uzupełnić sprzęty, zaplanować menu i akcje marketingowe, zatrudnić cukiernika oraz sommeliera . Dwa miesiące na rewolucję w kuchni to niewiele ale Elena, której życie nie szczędziło batów ani wyzwań, nie należy do osób, które się poddają. I kto wie, może w końcu spotka miłość swojego życia i znajdzie swój przepis na szczęście…

Uwaga - smakowity bonus w środku! Jak na książkę o gotowaniu przystało, w powieści Barbary O’Neal znajdziecie wiele apetycznych przepisów na dania serwowane przez bohaterkę w restauracji Pomarańczowy Niedźwiedź.

Barbara O’Nealur. 1969, amerykańska autorka poczytnych romansów oraz powieści obyczajowych; pasjonatka podróży i już od 15 roku życia – gotowania. Przez prawie 10 lat związana była zawodowo z branżą gastronomiczną.

 cena ok. 34,90


Wspomnienia kucharza: Śródziemnomorskie lato. Sezon na Lazurowym Wybrzeżu i Costa Bella, David Shalleck




Trasa rejsu wiodła wzdłuż Lazurowego Wybrzeża i Włoskiej Riwiery. Monte Carlo, Saint-Tropez, Portofino, Capri… Luksusowy jacht „Serenity” po drodze zawijał do niezliczonych portów, tętniących życiem nadmorskich miasteczek i malowniczych kurortów. Dla młodego kucharza z San Francisco ta wspaniała śródziemnomorska przygoda była jednak nie lada wyzwaniem. Zatrudniony przez włoskiego milionera i jego nadzwyczaj wymagającą żonę przez pięć miesięcy miał gotować dla nich i zaproszonych gości, a żadne z dań nie mogło się powtarzać

David Shalleckpracował w restauracjach w Nowym Jorku, San Francisco, Dolinie Napa, Londynie, Prowansji i w różnych regionach Włoch. Przez ponad dwadzieścia lat pełnił obowiązki szefa kuchni oraz producenta programów kulinarnych (m.in. z udziałem Jacquesa Pepina i Jose Andresa) w amerykańskiej stacji telewizyjnej PBS (tej samej, która wiele lat temu wykreowała Julię Child).


Miłość po turecku: Czterdzieści zasad miłości, Elif Shafak



Ella Rubinstein mieszka w pięknym, okazałym domu. Ma męża, troje dzieci, dostatnie życie, z którego powinna być zadowolona. Jednak nie jest. Bo jej prywatne szczęście rozpada się pewnego dnia jak domek z kart. Dopiero przypadkowe spotkanie z twórczością trzynastowiecznego mistyka i poety, Rumiego pozwoli jej popatrzeć na siebie i świat zupełnie inaczej, odnaleźć sens życia, uwierzyć, pokochać… Elif Şafak napisała książkę o miłości, która zachwyciła czytelników.


Elif Shafak
światowej sławy turecka pisarka, felietonistka i publicystka. Urodzona się w 1971 roku w Strasburgu, dzieciństwo spędziła w Hiszpanii i Jordanii. Jest absolwentką stosunków międzynarodowych oraz Women Studies na Orta Doğu Teknik Üniversitesi w Ankarze. Na wydziale nauk politycznych obroniła pracę doktorską. Wykładała na kilku uczelniach w Stanach Zjednoczonych. Debiutowała w 1994 roku. Jest jedną z najbardziej popularnych pisarek w Turcji, uznawaną za główną reprezentantkę swojego pokolenia. Obecnie mieszka w Stambule.

cena 38,90 zł

Propozycje Wydawnictwa Czarne na wakacyjne lektury:


Amerykańsko-Jordańskie wspomnienia: Język baklawy, Diana Abu-Jaber



Lekko i zabawnie opisane wspomnienia Diany Abu-Jaber z amerykańsko-jordańskiego dzieciństwa przeplatają się ze słodko-gorzkimi opowieściami o szukaniu własnego miejsca i rozdarciu między dwoma światami. Amerykański sen o sukcesie ma obiecujący smak lodów waniliowych w czekoladowej skorupce, ale też mdły posmak koktajli mlecznych.

Natomiast Jordania to kraj tajemnicy, prostego życia, nowych zapachów, wyrazistszych smaków i niekończących się przyjęć. Tu wszystko jest inne, być może bardziej prawdziwe, ale okazuje się, że powrót nie jest prosty, nawet dla tęskniącego za bliskimi i rodzimą ziemią ojca Diany. Po każdym pobycie w ojczyźnie z rozgoryczeniem wraca do Ameryki i… "gotuje, żeby pamiętać, ale im więcej gotuje, tym bardziej zapomina". Smaki tej "kuchni wspomnień" autorka przybliża w licznych przepisach towarzyszących kolejnym opowieściom.

Język baklawy to zaproszenie, aby usiąść przy stole wraz z rodziną Diany, dzieląc z nimi ten niezwykły czas wspólnych posiłków.

"'Czy to nie zabawne, że w powieściach nie ma prawie nic o jedzeniu?' - pyta w pewnym momencie bohaterka książki. - Na przykład w Powrocie do Howards End zawsze rozmawiają o domach i pieniądzach, ale można by pomyśleć, że wtedy ludzie w ogóle nic nie jedli'. Tą bohaterką jest sama autorka - Diana Abu-Jaber. W jej własnej książce jest mnóstwo o jedzeniu. O smakach i zapachach pisze z taką samą pieczołowitością i fantazją jak o uczuciach. Dowiadujemy się jak zrobić kibbeh, którym ojciec Diany poczęstował jej pierwszego amerykańskiego adoratora, zanim wyrzucił go za drzwi ('Kibbeh dla kowboja'), jak przyrządzić baklawę podaną przez jordańską ciotkę autorki w czasie ważnej narady rodzinnej ('Poetyczna baklawa kiedy trzeba kogoś uwieść') i jak ugotować bób dla mężczyzny, na którego czekało się całe życie ('Ful dla ukochanego'). Jednak nie tylko przepisy warto zapamiętać z książki Abu-Jaber. To wzruszająca i wyjątkowo zabawna opowieść o dzieciństwie, rodzinie i życiu na styku dwóch kompletnie różnych kultur (i dwóch różnych kuchni)".
Ludwika Włodek

"Czarująca książka. […] Piękne wspomnienia o domu rodzinnym, przepysznym jedzeniu i trudnym życiu emigranta". "O: The Oprah Magazine"

Diana Abu-Jaberamerykańska pisarka pochodzenia jordańskiego. W 1993 roku zadebiutowała powieścią Arabian Jazz, za którą otrzymała m.in. Oregon Book Award i była nominowana do PEN/Hemingway Award. Jej kolejne powieści Crescent i Origin zostały doskonale przyjęte i także wielokrotnie nagrodzone. Najnowsza książka Diany Abu-Jaber Birds of Paradise ukazała się jesienią 2011 roku. Autorka wykłada na Portland State University.

CENA: 37,90zł


Powieść drogi: Tequila Oil, czyli jak się zgubić w Meksyku, Hugh Thomson



Rok 1979. Hugh Thomson, osiemnastoletni amator przygód, leci do Meksyku.

Jest z dala od domu, ma mnóstwo czasu, ale niewiele gotówki. Od poznanego w samolocie towarzysza podróży dowiaduje się, że można sporo zarobić, jeśli kupione w Stanach auto przewiezie się przez granicę i sprzeda na czarnym rynku w Ameryce Centralnej. Hugh decyduje się wyruszyć w wielką, epicką – i mocno zakrapianą – podróż.

Używanym oldsmobilem 98 przemierza kraj od wyżyn stanu Chihuahua aż po dżunglę półwyspu Jukatan, zdając się na łaskę Meksykanów spotykanych po drodze (choćby z racji licznych stłuczek), aż w końcu dociera do slumsów Belize City, gdzie dopełnia się los podróżnika i jego samochodu.

Trzydzieści lat później powraca – starszy, ale niewiele mądrzejszy – aby dokończyć przerwaną eskapadę.

"Wspaniała opowieść o odurzającej podróży po prowincjonalnym Meksyku – kraju, gdzie z równym prawdopodobieństwem napotkać można piramidy, wulkany, komary, jak i skorumpowanych przedstawicieli władz".
"BBC Top Gear Magazine"

"Piękna książka, celna i przenikliwa, ale też bezwstydnie osobista. Nostalgiczna, zabawna, skłaniająca do refleksji, przepełniona prawdziwie romantycznym duchem".
Martin Fletcher, "Independent"

Hugh Thomsonpisarz, filmowiec, podróżnik. Kilkakrotnie prowadził wyprawy badawcze w Ameryce Południowej, szukając ruin cywilizacji Inków. Wśród filmów dokumentalnych, które zrobił warto wymienić Dancing in the Street – A Rock and Roll History (Taniec ulicy – historia rock and rolla) oraz – nakręcony wraz z Williamem Dalrymplem – Indian Journeys (Indyjskie podróże). Jego pierwsza książka The White Rock: An Exploration of the Inca Heartland powstała jako efekt dwudziestu lat eksploracji inkaskich ruin w peruwiańskich Andach.

CENA: 35zł

Norweski kryminał: Bóle fantomowe, Thomas Enger




Były egzekutor długów Tore Pulli zostaje skazany za zabójstwo dawnego znajomego. Sprawa jest czysta – wszyscy wiedzieli o konflikcie między mężczyznami, gdy na miejsce zbrodni przyjeżdża policja, Pulli ma na rękach krew, a badania wykazują, że szczęka ofiary została złamana w sposób znany jako "podpis Pullego" z czasów, gdy działał na granicy prawa. Mimo to Tore utrzymuje, że jest niewinny. Kiedy zbliża się termin apelacji, prosi o pomoc Henninga Juula, dziennikarza, który rozwiązał już wiele spraw kryminalnych. Ale wybiera go także z innego powodu. Pulli ma informacje, dla których Juul zrobi wszystko. Wie, co stało się w nocy, gdy zginął syn dziennikarza.

"Książka jest tak dobra, że czytelnik kończy ją z silną potrzebą sięgnięcia po kolejne tomy przygód reportera nawiedzanego przez duchy przeszłości".

"Romerikes Blad"

"Henning Juul jest spokrewniony z Vargiem Veum Gunnar Staalesen i Harrym Hole Jo Nesbø: straumatyzowany i raczej niechlujny rycerz, który już dawno spadł ze swego białego rumaka".

"Jyllands-Posten"

"Każda kolejna strona zamyka cię w żelaznym uścisku, z którego nie możesz i wcale nie chcesz się uwolnić. Świetna robota".

Krimifan.dk

Thomas Enger (ur. w 1973 roku) studiował dziennikarstwo i historię. Przez dziewięć lat pracował jako dziennikarz internetowej gazety "Net¬tavisen". W 2010 roku wydał debiutancki Letarg, który błyskawicznie stał się bestsellerem, a Engera okrzyknięto najbardziej obiecującym norweskim autorem kryminałów. Prawa do Letargu sprzedano do piętnastu krajów, a norweska wytwórnia filmowa 4½ zekranizuje wszystkie z planowanych sześciu powieści. Thomas Enger jest także kompozytorem. Mieszka w Oslo.

CENA:36,90zł


Przeczytaj część drugą artykułu.