Truskawkowe święto

Każdego roku z utęsknieniem czekamy na sezon truskawkowy. Najczęściej kupowane przez nas owoce pochodzą z Kaszub. Tam od ponad 30 lat, odbywa się Truskawkobranie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Truskawkowe święto
Kaszubska historia truskawek

Kaszëbskô malëna, bo tak w języku kaszubskim brzmi nazwa kaszubskiej truskawki, przywędrowała na te rejony na początku XX wieku. Dzięki odpowiednim warunkom klimatyczno-glebowym truskawkę kaszubską wyróżnia większa zawartość cukru. Dzieje się tak dzięki występującym tu latem dobowym wahaniom temperatury - chłodnym nocom i upalnym dniom. Truskawki z tamtych rejonów podbiły serce nie jednego łasucha, gdyż kuszą nie tylko apetycznym wyglądem, słodkim smakiem ale i cudownym aromatem.

Pola truskawkowe są nieodłączną częścią kaszubskiego krajobrazu, jednocześnie stanowią jego największe bogactwo naturalne. Rozległe pola zielonych krzaczków spotkamy zwiedzając Pojezierze Kaszubskie. Powiat kartuski, kościerski, bytowski oraz gminę Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice – wszystkie te tereny nazywane są zagłębiem truskawkowym, albo bardziej dostojnie – Szwajcarią Kaszubską.


Truskawkobranie

Na tych terenach od 1971 roku odbywają się truskawkowe dożynki zwane Truskawkobraniem. Impreza ta zawsze otwiera okres wakacyjny, gdyż przypada na przełom czerwca i lipca. Święto truskawki organizowane jest na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej. Stali bywalcy twierdzą, że nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach.

Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego. Podczas imprezy swobodnie przebywa tam 40 tys. osób! Truskawkobranie przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających - zarówno „miejscowych” jak i turystów. Dzięki temu, festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, że w 2005 roku sprzedano podczas truskawkowych żniw prawie 2 tony truskawek! Wyobraźmy sobie deser z tej ilości owoców...

Największą atrakcją imprezy jest oczywiście truskawka. Nie tylko w klasycznej odsłonie, ale i pod najrozmaitszymi postaciami. Wszystkie wariacje na jej temat są jak najbardziej tego dnia pożądane. Podczas imprezy miejsce honorowe zajmują hodowcy truskawek, którzy sprzedają nie tylko świeże owoce, ale również przetworzone – w postaci musu truskawkowego. Obok nich, na festynie można znaleźć liczne stoiska z dorobkiem kultury kaszubskiej, zarówno amatorskiej jak i profesjonalnej.

Podczas Święta Truskawek odbywają się liczne konkursy związane z truskawką, np. na najdorodniejszą truskawkę, najsmaczniejsze ciasto truskawkowe. Ten apetyczny owoc zdobył również rozgłos w literaturze, dlatego na festynie odczytywane są najlepsze „truskawkowe fraszki”. Cała imprezę urozmaicają występy artystyczne, zawody wędkarskie, przejażdżki tramwajem konnym, oraz wiele innych atrakcji regionalnych.

„Kremowe Malënë”


„Kremowe Malënë” to tradycyjnym mus z truskawek, który otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Naszym Czytelnikom udostępniamy przepis, na ten przepyszny regionalny deser:


Składniki:

1 kg truskawek
2 jaja
2 łyżki cukru
ok. 200 ml śmietany kremówki
1/2 szklanki mleka
5-6 łyżek żelatyny
orzechy do przyozdobienia

Sposób przygotowania:

Żelatynę namoczyć z ok. 3 łyżkami wody. Zagotować mleko, ostudzić. Oddzielić białko od żółtek jaj. Utrzeć żółtka z cukrem, dolać lekko ciepłe mleko, ubić. Namoczoną żelatynę rozpuścić, następnie dodać do masy jajecznej. Do tego dodać zmiksowane truskawki i ubitą śmietanę. Na końcu dodać pianę z białek. Mus wlać do naczynia. Odstawić w chłodne miejsce (lodówka) aby stężało. Po zgęstnieniu można udekorować włoskimi orzechami. Smacznego!