Vinaigre Aceto Vinegar Ocet

Ocet jest znany już od czasów starożytnych. Obecnie jest to głównie składnik kuchennych inspiracji, ale ma też niezliczoną liczbę innych zastosowań.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Vinaigre Aceto Vinegar Ocet

Ocet składa się głównie z kwasu octowego i wody. Kwas octowy powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Jako łatwo dostępny, ten łagodny kwas miał szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie i w domowym użyciu m.in. jako ogólny środek czyszczący, dezynfekujący i odkamieniający. Spożywany w nadmiarze jest szkodliwy, w niewielkich ilościach pobudza apetyt i sprzyja lepszemu trawieniu.

Ocet jest produkowany w wyniku procesu fermentacyjnego szybkiego albo powolnego. Ogólnie mówiąc metod powolnych używa się do produkcji octów tradycyjnych, gdzie fermentacja następuje powoli w ciągu miesięcy czy nawet roku. Szybkie metody polegają na dodaniu matki octu i tlenu z powietrza. W ten sposób otrzymujemy szybką fermentację, gdzie ocet jest produkowany w czasie od 20 godzin do trzech dni.

Chemiczny wzór na fermentację octową można zapisać w postaci równania:

C2H5OH + O2 → CH3COOH + H2O

gdzie:
C2H5OH to etanol
CH3COOH to kwas octowy

Matka octu

Matka octu

Matka octu jest to kultura bakterii octowych, które rozwijają się podczas fermentacji alkoholi. Matka octu może również powstać w occie zakupionym w sklepie, jeśli ocet ten zawiera niesfermentowany całkowicie cukier lub alkohol. Matka octu, pomimo nieapetycznego wyglądu jest nieszkodliwa. Takiego octu nie trzeba wylewać. Można ją odfiltrować np. za pomocą filtra do kawy i użyć do wyprodukowania nowej butelki octu lub po prostu zostawić w butelce.

Rodzaje octów

ocet jabłkowyOcet jabłkowyOrganiczny ocet jabłkowy z "matką"
Ocet jabłkowy                                        Ocet jabłkowy                        Organiczny ocet jabłkowy z "matką"

Ocet jabłkowy jest robiony z moszczu jabłkowego, ma brązowo-złoty kolor. Ze względu na swoją kwasowość ocet ten może być w smaku bardzo ostry. Można go rozcieńczyć sokiem owocowym lub wodą.

Ocet balsamiczny z ModenyOcet balsamiczny z ModenyTradycyjny ocet balsamiczny z Modeny
Ocet balsamiczny z Modeny                 Ocet balsamiczny z Modeny      Tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny

Ocet balsamiczny jest produkowany w okolicach Modeny we Włoszech z moszczu białych winogron. Ma ciemnobrązowy kolor, jest aromatyczny o winnym zapachu i łagodnym smaku. Prawdziwy ocet balsamiczny dojrzewa od 12 do 15 lat, są też 100-letnie okazy niezmiernie drogie. Octy balsamiczne sprzedawane komercyjnie są z reguły robione ze skoncentrowanego soku winogronowego zmieszanego z mocnym octem z dodatkiem cukru i karmelu. Bez względu na to, jak jest produkowany musi on być zrobiony z produktu winogronowego.

Ocet piwny
                                                                              Ocet piwny


Ocet piwny jak nazwa mówi jest produkowany z piwa w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i Holandii. Smak i zapach zależy od piwa, z którego jest zrobiony, np. ten produkowany w Bawarii ma jasnozłoty kolor i jest dość ostry.

Ocet trzcinowy, robiony z trzciny cukrowej, jest najbardziej popularny na Filipinach chociaż jest też produkowany we Francji i w USA. Kolor tego octu waha się od ciemnożółtego do złoto-brązowego, ma łagodny smak podobny nieco do octu ryżowego. W ostatnich latach biała odmiana tego octu stała się dosyć popularna w Brazylii chyba dlatego, że jest to tam najtańszy rodzaj octu.

 

Naturalny ocet kokosowy
Naturalny ocet kokosowy

Ocet kokosowy, robiony ze sfermentowanej wody orzechów kokosowych, w dużym stopniu jest używany w kuchni południowo-azjatyckiej, zwłaszcza na Filipinach i w Sri Lance a także w niektórych kuchniach indyjskich. Ma mętno-biały kolor i jest szczególnie ostry z lekką nutą drożdżową.
 

Ocet daktylowy
                                                                               Ocet daktylowy

Ocet daktylowy jest robiony z daktyli i jest on tradycyjnym produktem na Bliskim Wschodzie.


Ocet destylowanyOcet spirytusowy
Ocet destylowany                                     Ocet spirytusowy
 

Ocet spirytusowy powstaje w wyniku fermentacji spirytusowej. W języku angielskim, francuskim i niemieckim występuje pod nazwą ocet destylowany (distilled vinegar, vinaigre destillé, destilliertem Essig), w j. włoskim ocet biały destylowany (aceto bianco distillato). Nazwa destylowany jest to coś w rodzaju błędnego określenia dlatego, że nie jest on produkowany przez destylację octu, ale raczej przez fermentację alkoholu destylowanego. Ma szerokie zastosowanie medyczne, laboratoryjne i jako środek czyszczący, a także w kuchni do gotowania, pieczenia czy piklowania.

Ocet czarny butelkaOcet czarny szklanka
Dojrzały ocet Shanxi                                                      Ocet czarny
 

Ocet czarny wschodnioazjatycki jest to dojrzały produkt robiony z ryżu, pszenicy, kaszy jaglanej, sorgo lub ich mieszanki. Ma czarno-atramentowy kolor i złożony smak słodowy. Nie ma jednego stałego przepisu na ten ocet, dlatego niektóre chińskie octy czarne mogą zawierać cukier, przyprawy czy też kolor karmelowy. Najbardziej popularny, ocet Chinkiang, pochodzi z miasta Zhenjiang we wschodnich Chinach. Shanxi to inny popularny typ octu chińskiego robiony wyłącznie z sorgo. Nieco jaśniejszy odcień koloru czarnego ma ocet japoński kurozu, robiony z ryżu.

ocet aromatyzowany oreganoBiały ocet winny z truflą
Ocet aromatyzowany oregano                                           Biały ocet winny z truflą

Octy aromatyzowane są otrzymywane przez macerowanie w occie ziół, przypraw, warzyw lub owoców. Takie octy można przygotować w domu, dodając świeże lub suszone zioła do octu kupionego w sklepie, do tego celu najlepszy jest ocet łagodny, np. z białego wina a popularne zioła to tymianek, estragon czy oregano.

octy owocoweocet z persymony
Octy owocowe                                                                   Ocet z  persymony

Octy owocowe otrzymuje się z win owocowych, zwykle bez dodatków smakowych. Popularne smaki octów owocowych to jabłko, czarna porzeczka, malina, pigwa i pomidor. Większość octów owocowych produkuje się w Europie, gdzie jest zbyt na drogie octy robione z danego owocu. Kilka rodzajów jest też produkowanych w Azji. W Południowej Korei jest popularny ocet z persymony, w Chinach ocet z jujuby i jagód goji, w Indiach produkuje się ocet ze smacznych owoców drzewa dźambu.

                                                 ocet miodowy
                                                 Ocet miodowy
 

Ocet miodowy jest rzadko spotykany. Komercyjnie dostępne octy z miodu produkowane są we Włoszech, Francji, Rumunii i Hiszpanii.
 

Ocet z łzawicy łzy Hioba jest produkowany w Japonii z tej rośliny tropikalnej. Ocet jest podobny w smaku do octu ryżowego.

Ocet z kiwi jest produktem ubocznym komercyjnie uprawianych kiwi, gdzie jest dużo odpadów z powodu jakości i dużo wytłoków z produkcji soku. Ocet jest produkowany w Nowej Zelandii od lat 1990-tych i w Chinach od r. 2008.

Ocet kombucza jest robiony z kombuczy, tzw. grzybka herbacianego. Octu tego głównie używa się do robienia vinaigrette, jest dosmaczany przez dodanie truskawek, jeżyn, mięty lub borówki amerykańskiej na początku fermentacji.

                                            ocet słodowy

                                                 Ocet słodowy

Ocet słodowy powstaje w wyniku fermentacji wiórów bukowych i słodu jęczmiennego. Ocet ten posiada ciemną, karmelową barwę, jest kwaskowy i jego cechą jest silny i charakterystyczny aromat. W Wielkiej Brytanii jest tradycyjnym dodatkiem do fish and chips.

Ocet palmowy otrzymuje się ze sfermentowanego soku z naciętych kwiatostanów palmy nipa.

                                              kiść kwiatostanów palmy nipa
                                              Kiść kwiatostanów palmy nipa

Ocet ten jest najczęściej używany na Filipinach, gdzie jest produkowany.

                                            ocet rodzynkowy
                                            Ocet rodzynkowy

Ocet rodzynkowy robi się oczywiście z rodzynek, jest on produkowany w krajach blisko-wschodnich i jest używany w tamtejszych kuchniach. Ma mętnawy średnio brązowy kolor i łagodny smak.

ocet ryżowy
Koreański ocet ryżowy

                                           japoński ocet do sushi katoński ocet czerwony
                                          Japoński ocet do sushi            Kantoński ocet czerwony

Ocet ryżowy jest najbardziej popularny w kuchniach Azji Wschodniej i Południowo-wschodniej. Może być biały (właściwie jasno żółty), czerwony lub czarny. W Japonii preferują ocet jasny do przygotowania ryżu do sushi i dressingów do sałatek. Do kolorowania octu czerwonego tradycyjnie używa się czerwonego ryżu koji używając nomenklatury japońskiej lub czerwonego ryżu drożdżowego używając chińskiej. Ocet czarny robiony zazwyczaj z czarnego ryżu kleistego jest najbardziej popularny w Chinach, jest też szeroko używany w innych krajach wschodnioazjatyckich.

Ocet sinamak to odmiana octu trzcinowego lub kokosowego z Filipin, jest to po prostu wersja tych dwóch octów przyprawionych cebulą, czosnkiem

                                            tajska papryka oko ptaka
                                            Tajska papryka oko ptaka

lub małą ostrą tajską papryką chili o nazwie oko ptaka.

                                           ocet sherry
                                               Sherry vinegar

Ocet sherry ma połączenie z produkcją win sherry w hiszpańskim Jerez. Ocet ten jest robiony wyłącznie z fermentacji octowej win sherry, jego smak jest mocniejszy niż smak wina. Jest skoncentrowany, koloru ciemnego mahoniu i bardzo aromatyczny. Idealnie nadaje się do robienia vinaigrette, dressingów do sałatek i przyprawiana wszelakiej żywności.

 włoski ocet z wina czerwonego i białego ocet winny z czerwonego wina
 Włoski ocet z wina czerwonego i białego                               Ocet winny z czerwonego wina

Ocet winny jest robiony z wina czerwonego albo białego i jest powszechnie używany w Europie południowej. Jakość tego rodzaju octu zależy od jakości użytego wina. Wyższej jakości octy dojrzewają w drzewie do dwóch lat i mają złożony, łagodny smak i zapach. Te droższe octy winne są robione ze specyficznego rodzaju wina, np. szampana czy sherry.

W kuchni

                                                  ocet vinegar garden

                                                  Ocet Vinegar Garden

Ocet w kuchni ma bardzo wiele zastosowań w przygotowaniu żywności, zwłaszcza do marynowania, peklowania i kiszenia czy robienia sosów vinaigrette i dressingów do sałatek. Jest składnikiem sosów takich jak musztardowy; keczup i majonez zawierają ocet. Często ocet może być zastąpiony cytryną i vice versa. Z długiej listy dań, gdzie ocet jest używany należy wymienić zimne nóżki, ćwikłę, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie i Australii to dodatek do fish and chips (ryba z frytkami), w Japonii jest niezbędnym składnikiem do ryżu sushi, w kuchni filipińskiej jest po prostu jednym z głównych składników, w stanach południowych USA ocet jest przyprawą do gotowanej zieleniny, zielonej fasoli czy kapusty, w Chinach czasem czerwony ocet jest dodawany do zup a sos słodko-kwaśny jest popularny na całym świecie.

Napoje

                                               napoje z octu jabłkowego w Chinach

                                               Napoje z octu jabłkowego w Chinach

Kilka napojów jest, lub było, przygotowywanych z użyciem octu, np. posca, która była popularna w starożytnym Rzymie i Grecji, skąd właściwie pochodzi jako medyczna mikstura, ale stała się codziennym napojem dla rzymskiej armii i niskich klas społeczeństwa około drugiego stulecia p.n.e.; w użyciu przez cały okres rzymski i na początku okresu bizantyjskiego. Posca była robiona używając skwaśniałe wino i miała ważną dietetyczną zaletę - oprócz dostarczania płynu dla organizmu była też elementem przeciwszkorbutowym zawierając witaminę C a jej kwasowość zabijała wszelkie szkodliwe bakterie natomiast dodatki zapachowe pomagały przezwyciężyć niezbyt dobry smak wody. Pomimo, że napój ten był głównie napojem niskich klas i żołnierzy w armii rzymskiej, niektórzy wyższej rangi Rzymianie także pili poscę, aby wyrazić solidarność z wojskiem. Żaden przepis na poscę z okresu rzymskiego nie przetrwał, przybliżone odtworzenie napoju może być zrobione łącząc 1½ szklanki octu, ½ szklanki miodu, 1 łyżkę skruszonych ziaren kolendry i 4 szklanek wody. Zagotować, żeby się miód rozpuścił, zostawić do ochłodzenia do temperatury pokojowej, odcedzić ziarna i można podać. Przepisy na napoje na bazie octu straciły na popularności od czasu pojawienia się napojów gazowanych.

Ocet czterech złodziei...

                                             ocet 4 złodziei
                                            Butelka po occie 4 złodziei

...lub siedmiu. Ocet czterech złodziei jest to mikstura octu (winnego czerwonego lub białego, jabłkowego albo spirytusowego) macerowanego ziołami, przyprawami i czosnkiem, która miała uchronić jej używających przed zarażeniem się dżumą. Według legendy, we Francji w czasie panowania czarnej śmierci, czterech złodziei okradało domy chorych i zmarłych na dżumę nie zarażając się chorobą. Po ich złapaniu sędzia zaoferował im wolność pod warunkiem, że wyznają tajemnicę swojej odporności na zachorowanie. Twierdzili, że lekarka sprzedała im eliksir z czosnku moczonego w skwaśniałym winie (occie). Jest tyle odmian legendy ilu ją opowiadających. Inna wersja mówi, że byli złapani przed wybuchem epidemii i skazani na chowanie zmarłych i żeby przetrwać stworzyli tą miksturę. Miasta gdzie to się stało to zwykle Marsylia lub Tuluza a okres pomiędzy 14-tym a 18-tym wiekiem. Współczesne wersje octu czterech złodziei zawierają różne zioła, jest to zazwyczaj szałwia, lawenda, tymianek i rozmaryn wraz z czosnkiem. Tradycyjnie używa się jedno zioło na każdego złodzieja pomimo, że we wczesnych przepisach było tuzin lub więcej ziół. Ocet czterech złodziei jest ciągle sprzedawany w Prowansji. We Włoszech mikstura o nazwie "Ocet siedmiu złodziei" jest sprzedawana jako sól trzeźwiąca, pomimo, że składniki są takie same jak w miksturze czterech złodziei.

Drugie życie skórki pomarańczowej


                                          ocet aromatyzowany skórkami cytrynowymi
                                        Ocet aromatyzowany skórkami cytrynowymi

Nie wyrzucaj tych skórek cytrusowych! Mogą to być skórki pomarańczy jak i cytryny, grejpfruta czy limonki lub nawet ich mieszanka. Oprócz skórek potrzebny jest szklany słoik z pokrywką i ocet spirytusowy. Skórki można trzymać w zamrażalce aż się uzbiera ile trzeba. Włożyć je do słoika a nawet dobrze je upchać, im więcej tym lepiej, zalać octem tak, żeby nie wystawały ponad powierzchnię octu bo może pleśń się pojawić, zakręcić słoik i odstawić na ok. 2 tygodnie, potrząsając lekko co jakiś czas. Poniuchać i jeśli pachnie bardziej owocem niż octem - jest gotowe. Ocet przecedzić i można używać w kuchni do czego dusza zapragnie jak i zarówno jako środek czyszczący - z reguły rozcieńczając z wodą według receptury do czyszczenia.

Na zakończenie polecam przepis na wspaniały ocet nadający się do wszystkiego o nazwie Szwedzki ocet raz-dwa-trzy - może dlatego, że robi się go tak szybko jak raz dwa trzy a może dlatego, że do zrobienia potrzebna jest 1 szklanka octu winnego z białego wina, 2 szklanki cukru, 3 szklanki wody plus kilka podstawowych składników, które są w każdej kuchni: Szwedzki ocet raz-dwa-trzy.

A jak już ten ocet jest gotowy to co z nim zrobić? Buraczki! Szwedzkie buraczki marynowane.

                                     szwedzkie buraczki marynowane
                                     Szwedzkie buraczki marynowane