Pica - apetyt na niejadalne

Pica, czyli łaknienie spaczone to zaburzenie, które skłania ludzi do jedzenia niejadalnych rzeczy - między innymi papieru i surowych ziemniaków.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Pica - apetyt na niejadalne
Wielki apetyt na książki

Do pewnej amerykańskiej kliniki któregoś dnia przyszedł ojciec z sześcioletnią córką. Troskliwy tata zaniepokoił się zachowaniem córki, która w zastraszającym tempie pożerała książki. Dosłownie – strony wyrywane jedna po drugiej wędrowały do ust dziewczynki jako pożywienie.

Inne nawyki żywieniowe sześciolatki były bez zarzutu – dziewczynka rosła normalnie, jej dieta była regularna i nie cierpiała na żadne bóle. Za nic nie mogła jednak zrezygnować z jedzenia książek. Czy to coś groźnego?

Czym jest pica?

Pica, czyli apetyt na rzeczy niejadalne. Zaburzenie to cechuje ochota na jedzenie rzeczy, które nie są pokarmem (na przykład kreda lub ziemia, szkło, błoto, papier, zapałki, włosy itd.) lub na nieprzetworzoną żywność (mąkę czy surowe ziemniaki). Nazwa pica pochodzi od łacińskiej nazwy sroki (pica pica), która ma reputację wszystkożernej.

Statystki mierzące ile osób cierpi na pica nie są dokładne – wiele osób po prostu nie przyznaje się do tego zaburzenia z powodu wstydu. Wiadomo, że ponad połowa dzieci między 18 a 36 miesiącem życia próbowało jeść rzeczy uważane za niejadalne. Z wiekiem dzieci procent ten spada, ale około 10 procent dzieci powyżej 12 roku życia wykazuje to zaburzenie żywienia.

Wyprawy po ziemię

Powszechna wśród dzieci pica jest także starożytną praktyką – w wielu cywilizacjach jadano ziemię, zalecano to szczególnie kobietom w ciąży. Jedzenie ziemi miało także chronić żołądek przed toksynami i pasożytami, pomagały na dolegliwości żołądkowe i nudności. Pewne nigeryjskie plemię wyprawia się na dalekie wędrówki nad jezioro Czad, aby zdobyć „kanwę” – określony rodzaj ziemi, który jedzą, a także którym karmią swoje bydło.

Do dzisiaj jedzenie ziemi ma także znaczenie religijne – corocznie 300 tysięcy ludzi pielgrzymuje do El Santuario de Chimayo – „Lourdes Ameryki”, przyciągani cudownymi właściwościami tamtejszej ziemi.

Niektóre badania wykazują związek pica z niedoborem niektórych pierwiastków – żelaza, wapnia czy cynku oraz witamin C i D, inne wskazują na pewne psychiczne problemy.

Czy pica jest groźna? Kreda, glina czy monety w oczywisty sposób mogą wpłynąć negatywnie na nasz żołądek. Jedzenie ziemi może wystawić nas na zagrożenie ze strony pasożytów i nadmiaru metali ciężkich.