Werbena cytrynowa: pożyteczna, a mało znana roślina

Znajdziesz ją w składzie herbatek, które mają działanie relaksacyjne i uspokajające. Pierwotnie używano jej jako perfum. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie? O tym w artykule!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
 Werbena cytrynowa: pożyteczna, a mało znana roślina
fot. Fotolia
Ogólne informacje

Ten krzew z rodziny werbenowatych pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z Argentyny. Ma wiele nazw: lippia trójlistna, miłowonka trójlistna, cukrownica trójlistna. Hiszpańscy podróżnicy z Argentyny i Chile przywieźli werbenę w XVII wieku do europejskich ogrodów. Roślinę tę uprawiano kiedyś bardzo często na południu Francji. Lippia trójlistna oznacza po łacinie "liściastą gałąź".

Werbena cytrynowa jest popularną przyprawą, którą dodaje się do napojów owocowych, herbat oraz deserów. Jej charakterystyczną cechą jest odświeżający, cytrynowy zapach oraz smak.      

Opis werbeny cytrynowej

To wieloletni krzew, który osiąga od 3 do 7 metrów wysokości. Lippia trójlistna jest wrażliwa na mróz. Najlepiej uprawiać ją na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i gliniastych. Należy wybrać miejsce słoneczne.

Werbena cytrynowa ma jasnozielone, wąskie liście, które są długie i ostro zakończone oraz wydzielają bardzo silny zapach. Kwiaty tej rośliny są drobne, białe bądź bladofioletowe, tworzą gęsty kwiatostan.  

Zastosowanie i właściwości werbeny cytrynowej

Liście lippii trójlistnej można kupić świeże lub suszone. Dodaje się je do różnego rodzaju potraw posiekane bądź w całości. Warto zaznaczyć, że suszone liście nie tracą charakterystycznego aromatu ani mocnego, cytrynowego posmaku. Używa się ją przede wszystkim do przyprawiania sosów, sałatek owocowych, zup rybnych, marynat, deserów, a także słodkich napojów. Doskonale smakuje z owocami morza czy wanilią.  

werbena cytrynowa
Zdjęcie: Fotolia

Z kolei olejku werbenowego używa się w przemyśle perfumeryjnym (aromatyzuje on mydła, toniki czy żele do kąpieli). Jeśli chcesz otrzymać zielony cukier z cytrusowym posmakiem, wystarczy, że będziesz ucierać w moździerzu świeżą werbenę. Suszone liście sprawdzają się w różnego rodzaju mieszankach zapachowych (np. w saszetkach, które możesz powiesić w szafie).

Werbena, wraz ze skórką pomarańczy i cytrusami stanowi składnik brytyjskiej lemoniady.

Ziele werbeny zawiera flawonoidy, ligany, glikozydy oraz fenelokwasy oraz triterpeny.

Lippia trójlistna działa łagodząco, ściągająco i napotnie - dlatego zaleca się ją stosować podczas przeziębień i w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Należy pić ją w postaci naparu. Jak go przygotować? Susz zalej wrzątkiem, a następnie parz pod przykryciem przez około 6-8 minut. Potem oddziel liście od naparu.

Werbena cytrynowa pomaga w stanach osłabienia i wyczerpania organizmu, odświeża oddech, a także łagodzi nerwobóle i mdłości. Wspomaga właściwe funkcjonowanie żołądka oraz płuc. Jeśli cierpisz z powodu wzdęć, skurczy żołądkowych i jelitowych - werbena okaże się niezastąpiona w tych dolegliwościach.

Lippia trójlistna ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zaleca się stosować werbenę podczas anginy, obniżonej odporności oraz w stanach zapalnych układu moczowego.

 Roślina ta pomoże także osobom, które wzmagają się z bezsennością.

Werbena cytrynowa jest mało znaną rośliną. Ma pozytywny wpływ na organizm i pomaga w wielu dolegliwościach, zresztą nie tylko. Można także dodawać ja do wielu potraw - lippia trójlistna wzbogaci ich smak.

A czy Wy mieliście kiedyś okazję pić herbatę z dodatkiem werbeny cytrynowej? Jeśli nie, to pora nadrobić zaległości!

Przeczytaj także o słonecznej werbenie >>>