Whisky w kosmosie

Japońska firma Suntory, której whisky uznano w ubiegłym roku za najlepszą na świecie zamierza wysłać swoje trunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co najlepsze whisky na świecie ma robić w kosmosie?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Whisky w kosmosie
Firma Suntory wyśle sześć próbek whisky na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby zbadać efekty stanu nieważkości na proces dojrzewania trunku. Firma ma nadzieję zdobyć doświadczenie - dlaczego i dokładnie w jaki sposób dojrzewanie alkoholu łagodzi jego smak. Będą dwie grupy próbek - jedna będzie dojrzewać 13 miesięcy a druga co najmniej dwa lata. Firma będzie mieć próbki kontrolne u siebie na Ziemi.

Co ciekawe, nie będzie to pierwsza whisky w kosmosie. Szkocka firma Ardberg wysłała swoje próbki na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2011 roku.

Do japońskiej firmy Suntory należą marki takie jak Jim Beam, Marker's Mark, Pinnacle Vodka i inne. Firma również posiada whisky Yamazaki, której Single Malt Sherry Cask 2013 (whisky słodowa z pojedynczej beczki) została wybrana jako najlepsza whisky w 2014 roku.

Whisky, która poleci w kosmos zostanie wystrzelona z Tanegashima Space Center w Japonii, w niedzielę 16 sierpnia 2015 roku. Niestety nie ma planów, aby sprzedać ten dojrzały w kosmosie produkt.Space Oddity i brandy

Gorzelnia w Louisville, w stanie Kentucky w USA, dojrzewającej tam brandy w beczce przygrywa puszczając przeboje z albumu Space Oddity (Kosmiczna osobliwość) brytyjskiego muzyka Davida Bowie. Amerykanie zabawiali swój dojrzewający alkohol grając również przeboje innych artystów rockowych takich jak Bruce Springsteen, Jimi Hendrix i grupy The Doors.

Podobno drgania od muzyki powodują cyrkulację brandy w beczce, im więcej brandy cyrkuluje tym więcej smaku z beczki wchłania.  "Muzyczna" Brandy będzie dojrzewała jeszcze dwa lata przed wypuszczeniem na sprzedaż, tak więc zajmie to jeszcze trochę czasu zanim odkryjemy jak dobrze "nastrojony" ten drink jest.

Sprawdź przepisy na zielone koktajle z rumem i whisky >>>

Zdjęcia: fotolia, www.nexcrave.com