Wielkanocne menu i nie tylko!

  • 2

Czy wśród nas jest ktoś, kto każdego roku nie zastanawia się nad tym, jak zorganizować i co przygotować na święta? Propozycji kulinarnych jest wiele, zobaczcie spośród czego warto wybierać!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Wielkanocne menu i nie tylko!
fot. Fotolia
W moim domu w święta wielkanocne staramy się postępować zgodnie z tradycją. Odkąd pamiętam w moim rodzinnym domu jadało się ogromne ilości jajek, a do tego białe kiełbasy i domowe wędliny.

Ponieważ było nas dużo, gotowało się wielkie garnki jajek, tak aby starczyło ich na całe święta i aby nikt nie chodził głodny. Jak to mówiła babcia - "jajka w te święta najważniejsze". Wiadomo, że nie tylko one są ważną potrawą w trakcie Wielkiej Nocy.

Chciałabym podzielić się z Wami propozycjami na potrawy, które mogą zagościć na świątecznym stole. Jeśli istnieje taka możliwość, proponuję przygotować jak najwięcej nieco wcześniej, aby w czasie świąt nie stać tylko "przy garach", a cieszyć się ze wspólnie spędzanego z rodziną czasu.

Najważniejszym elementem, którego w święta nie może zabraknąć jest święconka, z którą w Wielką Sobotę idziemy do kościoła. Jako dziecko nie mogłam doczekać się, kiedy konsumpcję świątecznego śniadania rozpoczniemy właśnie od niej.

W świątecznym menu mogą znaleźć się między innymi :
- barszcz biały
- żurek
- biała kiełbasa
- domowe wędliny i mięsa na zimno
- pieczenie
- pasztety
- mięsa pieczone
- różne roladki mięsne
- jajka po szkocku
- jajka w majonezie
- jajka nadziewane dowolnymi farszami (tu mamy pole do popisu)
- sałatka jarzynowa
- sałatka jajeczna
- inne sałatki
- galaretka drobiowa z jajkiem
- schab w galarecie

Oprócz tradycyjnych potraw możemy oczywiście przygotować inne dania - kwestia czasu, możliwości i chęci.

Oprócz wytrawnych potraw nie może zabraknąć ciast takich jak:
- mazurki
- baby drożdżowe
- babki wielkanocne
- serniki
- inne ulubione ciasta

Jak to w każdym domu bywa, każdy przygotowuje to, co jego rodzina lubi i chętnie zjada, bo przecież ważne jest aby nie wyrzucać jedzenia.

Jednak Święta Wielkanocne to nie tylko jedzenie! Frajdą dla każdego (myślę, że nawet dla dorosłego) jest malowanie jajek i przygotowywanie wielkanocnych stroików.

Ostatnimi czasy modna stała się zabawa, która polega na chowaniu jajek w ogrodzie. Maluchy szukając ich mają świetną zabawę, a dorośli chwilę odpoczynku.

Choć większość ludzi przywiązuje większą wagę do świąt Bożego Narodzenia myślę, że warto to zmienić i zacząć jednakowo traktować oba święta - jedne i drugie są bardzo ważne.

Jeśli już po świętach mimo wszystko zostanie nam za dużo jedzenia, to co się nadaje polecam zamrozić, z jajek przygotować pasty, a z mięs ugotować np. bigos i zapasteryzować.