Wielkanoc i jej znaczenie

Wielkanoc to najważniejsze święto w roku, do którego powinniśmy się czynnie przygotowywać. Kojarzonych jest z nim wiele symboli - czy wiecie, jakie znaczenie ma każdy z nich?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Wielkanoc i jej znaczenie
fot. Fotolia

Wielkanoc od początku uważana była za święto Paschy, święto nowego początku, triumfu nad śmiercią, zwycięstwem dobra nad złem i odkupienia za grzechy. Chociaż święta Wielkanocne związane są z tradycją chrześcijańską, ich początku należy szukać znacznie wcześniej.

Zaglądając głębiej okazuje się, że symbole wielkanocne miały znaczenie już przed tysiącami lat. Dla naszych przodków Wielkanoc była również powitaniem wiosny , dlatego występują w niej symbole odrodzenia, zdrowia, i oczyszczenia.

Chrześcijanie przenieśli termin świąt na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Symbolami świąt jest również baranek, zajączek, jaja, woda, ogień, chleb, sól i gałązka palmowa.

Baranek wielkanocny
Zdjęcie: Fotolia

Jajko - Germanie będący poganami, zgodnie z dawnymi wierzeniami zakopywali jajka na wiosnę, ponieważ sądzili, że będzie miało to wpływ na urodzajność ziemi. Jajko symbolizuje nowe życie.

W moim rodzinnym domu, po śniadaniu wieszano na jabłoni wydmuszki z jaj, które miały stanowić symbol pięknych owoców tego drzewa. Malowanie pisanek przyszło do nas trochę później niż sama idea świąt. Pisanki można zrobić na wiele sposobów, na przykład barwić naturalnymi metodami.

Baranek - Powszechnie znany baranek (w koszyczku zazwyczaj cukrowy) symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Jego „zadaniem” jest ochrona domu przed pożarem a mieszkańców przed śmiercią.

Wielkanocna babka Pascha
Zdjęcia: Fotolia

Zajączek - jest tylko motywem pojawiającym się w tradycji wielkanocnej. Tradycja głosi, że to zajączek przynosi prezenty dzieciom.

Woda - tak jak jajko symbolizuje nowe życie, tak woda jest symbolem jego źródła. Ale nie tylko to także uzdrowienie, odrodzenie duszy i ciała, zmartwychwstanie oraz chaos. Zgodnie ze znaczeniami tego symbolu, każdy powinien zostać oblany wodą w Lany Poniedziałek.

Ogień - w kościołach w Wielką Sobotę poddaje się święceniom dwa symbole - wspomnianą powyżej wodę oraz ogień, który symbolizuje Chrystusa, zaś iskra wykrzesana tego wieczoru oznacza wyjście z grobu, czyli zmartwychwstanie.  

Palma Wielkanocna - najczęściej w Polsce wykonuje się ją z gałązek bazi lub wierzby, która uważana jest za symbol zmartwychwstania. Zgodnie z wierzeniami, chroni przed chorobami wszystkie istoty i nie powinna być wyrzucona aż do następnych świąt.

Dowiedz się więcej na temat wielkanocnych symboli!