Wszystko, co chcesz wiedzieć na temat wina (kolor)

Kolor wina wiele mówi na temat jego wieku, ewentualnej przyszłości, sposobu jego przechowywania i jakości. Zobacz, najczęściej zadawane pytania na temat barwy wina.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Wszystko, co chcesz wiedzieć na temat wina (kolor)
Czy każdy rodzaj winogron nadaje się na wino?

Wino powstaje z winogron należących do gatunku Vitis vinifera, rzadko z Vitis Labrusca i mieszanki obu gatunków. Do wyrobu wina na skale przemysłową nie stosuje się też odmian deserowych (tych, przeznaczonych do jedzenia).

Czy wino białe zawsze powstaje z białych winogron?

Białe wino może powstawać także z ciemnych winogron. Jeśli wyciśnięty przy pomocy prasy sok od razu zostaje oddzielony od skórek i poddany fermentacji, wino będzie miało kolor biały. Najbardziej znany przykład win robionych w ten sposób to niektóre szampany. Na ich etykiecie znajduje się wtedy dopisek – Blanc de noir (białe z ciemnych).

Czy wino różowe to mieszanka wina czerwonego z białym?

Nie. Różowe wino powstaje tak samo, jak czerwone, stąd różnicą, że okres maceracji skórek w moszczu jest znacznie krótszy. Oznacza to, mówiąc językiem mniej hermetycznym, że skórki winogron zostają oddzielone od soku winogronowego zanim zdążą go całkowicie „wybarwić”.

Co są łzy wina (korona wina)?

Drobne stróżki wina spływają po wewnętrznym brzegu kieliszka tworząc charakterystyczne łzy lub wzór przypominający koronę. Na podstawie ilości owych łez i szybkości ich spływania w dół można określić moc i ekstraktywność wina. Ekstrakt to ilość substancji rozpuszczonych w winie.

Czy ciemniejsze wino jest starsze od jaśniejszego?

Niekoniecznie. Kolor wina zależy od kilku czynników: rodzaju użytych winogron, sposobu winifikacji, wieku. Barwa czerwonego wina przechodzi od bardzo ciemnej (prawie granatowej, przez odcienie rubinu, krwistej czerwieni do koloru ceglastego). Z kolei wina białe mogą mieć barwę od zupełnie przeźroczystej, przez lekko zielonkawą do słomkowej, żółtej, aż do koloru brudnego złota, a nawet wyblakłego brązu. Wina białe z wiekiem stają się coraz ciemniejsze, wina czerwone, zaś jaśnieją. Niektóre rodzaje winogron dają wina bardzo ciemne (Syrah) inne, prawie różowe (Pinot Noir).

Czy wina z zakrętką są gorsze od tych z korkiem?

Nie. Wina z zakrętką to wina młode, których atutem jest świeżość i żywy charakter. Zakrętka chroni wino przed zmianami smaku. Wino zamknięte korkiem oddychającym (takim, który przepuszcza tlen), w sprzyjających warunkach dojrzewa w butelce. Jego bukiet się zmienia, ewoluuje. Wino zamknięte zakrętką to gotowy produkt, który zawsze smakuje tak samo.

Jak z wyglądu odróżnić stare wino, jak rozpoznać wino zepsute?

Wino białe o barwie brązowej lub ciemno złotej wskazuje cechy zepsucia. Jest utlenione. Wyjątek stanowią wina wzmacniane oraz produkowane z udziałem szlachetnej pleśni lub częściowo utlenione (tokaj, porto, sherry). Ceglasta barwa wina czerwonego również wskazuje na jego zepsucie. Wiek wina można ustalić patrząc na jego brzeg. Jeśli brzeg wina czerwonego ma barwę fioletową wino jest ono jeszcze młode, gdy barwa ta zmieni się na ceglastą, będziemy mogli mówić o winie dojrzałym. Podobnie ewoluuje kolor wina białego, ale jego brzegi będą robić się coraz ciemniejsze, aż osiągnął kolor niemal brązowy.

Przemysław Ziemichód