Wyposażenie domowego barku – co warto mieć?

Organizujesz imprezę, przyjęcie, parapetówkę, a może znajomi wpadają obejrzeć mecz lub poplotkować? Sprawdź, co musisz mieć w barku, by w krytycznym momencie nie dać plamy.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Wyposażenie domowego barku – co warto mieć?
Wódka

Wiem, że w kraju, w którym może zabraknąć wszystkiego, tylko nie wódki, pisanie o tym, że trzeba mieć ją w barku mija się z celem. Ale, nie o picie na szklanki tu chodzi. Wódka to podstawowy składnik bardzo wielu koktajli. Jeśli z czymś ją mieszamy, to najczęściej z sokiem pomarańczowym lub colą. To błąd. Jest mnóstwo prostych, łatwych i tanich kompozycji, które możemy wypróbować, gdy wpadną do nas goście. Warunek jest jeden – musimy mieć zapas tego trunku pod ręką.

Rum

Bardzo wiele prostych, lekkich i damskich drinków opiera się na kompozycjach z rumem – Cuba libre, Mohito, Pinacolada, Mai Tai, Rum Ricky i wielu innych. Z tych samych względów dobrze zaopatrzeć się w butelkę Malibu – likieru kokosowego na bazie rumu. Możecie obniżyć nieco koszty, kupując rum polskich producentów, lub wyrób rumopodobny o wyjątkowo bogatej tradycji – Tuzemsky (dawn. Tuzemsky rum, dziś RU lub UM). Kupimy go za bezcen u naszych słowackich sąsiadów.

Whisky i brandy

Whisky to świetny towarzysz koktajli. Nie musimy pić jej na lodzie czy colą. Wermut, Sok żurawinowy, pomarańczowy, jabłkowy czy cytrynowy to doskonałe dodatki, zarówno do whisky jak i brandy. Nie musimy od razu kupować 15 letniej single malt. Najtańsze blended whisky kosztują raptem 40zł. Podobnie brandy, z tą różnicą, że jest ona nieco tańsza.

Tequila

To doskonała alternatywa dla wódki, choć niezbyt tania. Jeśli masz akurat kilka złotych więcej w portfelu, zainwestują w ten trunek. Niewielki wysiłek i kilka prostych składników sprawi, że tequila ożywi każdą imprezę. Margarita, Spanish Harlem, Tequila Sunrise – wszystkie te kompozycje możemy w nieskończoność modyfikować, nadawać im nowe smaki.

Wermut

Ziołowe likiery oparte na winie (wermut winem wedle klasyfikacji nie jest) to doskonała podstawa wielu koktajli. Kolor kupowanego wermutu będzie miał mniejsze znacznie niż zawartość cukru w nim. Szukajcie raczej wytrawnych. Koktajl można zawsze przecież dosłodzić.

Likiery

Jeśli często odwiedzają cię kobiety warto wyposażyć się w kilka uniwersalnych likierów do typowo damskich koktajli – Kahlua, Bailey’s, Advocaat doskonale się sprawdzą zarówno na babskich wieczorach, jak i męsko damskich popołudniach.


Cenne dodatki

Blue curacao to likier, który nadaje większości drinków niepowtarzalny niebieski lub zielonkawy kolor. Ilość koktajli z jego udziałem nie sposób wyliczyć. Warto mieć w zanadrzu także Grenadynę (syrop z owoców granatu) i gorzką Angosturę. Kilka kropel tej ostatniej dodaje ziołowego, gorzkawego posmaku wielu klasycznym drinkom.

Przemysław Ziemichód