Jak powstaje żubrówka?
Ta jedna z najstarszych polskich wódek powstaje od wieków z dwóch składników – trawy żubrowej i żytniego spirytusu. Turówka wonna (tak brzmi fachowa nazwa owej trawki, która zdobi każdą butelkę i nadaje żubrówce smak oraz kolor) zbierana jest ręcznie, a następnie suszona. Aromatyczny ekstrakt z turówki otrzymuje się poprzez przefiltrowanie przez nią alkoholu. Następnie ekstrakt mieszany jest ze zbożową wódką. Tak przygotowany trunek gotowy jest do butelkowania.
Jak zrobić domową żubrówkę?
Ze względu na prosty proces produkcji i dużą dostępność składników, żubrówkę możemy bez trudu przygotować w domu. Będzie nam potrzebna wódka zbożowa oraz turówka wonna. Tą ostatnią kupimy w niektórych sklepach zielarskich, na stoiskach winiarskich w hipermarketach, w internetowych sklepach dla winiarzy i serwisach aukcyjnych. W sprzedaży występują dwa rodzaje trawy żubrowej - świeża oraz suszona. W tym wypadku zalecam użycie suszonej. Esencje, wedle upodobań możemy przyrządzić na wódce lub spirytusie.
Domowa żubrówka w trzech krokach
Wsadź kilka źdźbeł trawy żubrowej do 200 ml wódki lub spirytusu. Ostaw płyn na dwa tygodnie, po tym czasie przefiltruj powstałą esencję. Wywar z turówki zmieszaj z 500ml żytniej wódki i ostaw do przegryzienia na kolejne dwa tygodnie. Do butelki możesz dla ozdoby i dodatkowego polepszenia smaku wsadzić jedno źdźbło turówki. Możemy także włożyć 1 źdźbło trawy żubrowej do bezpośrednio do butelki, następnie zamknąć ją i odstawić na 40 dni. Jeśli chcielibyśmy, aby finalny trunek był nieco słodszy, możemy dosłodzić go 1-2 łyżeczkami cukru.
Z czym pić żubrówkę?
Żubrówka najlepiej smakuje w czystej postaci z lodem. W drinkach najczęściej mieszana jest ze sokiem jabłkowym. Ja proponuje przyrządzić ten klasyczny drink w nieco inny sposób. Do jego przygotowania potrzebne będą świeże jabłko, szklanka cydru, żubrówka, lód, oraz cynamon. Jabłko kroimy w kostkę i wkładamy do szklanki, następnie zalewamy je 40ml żubrówki. Czekamy kilka minut i dopełniamy cydrem. Brzeg szklanki warto wcześniej oprószyć cynamonem. Warto spróbować również żubrówki z tonikiem lub w połączeniu z sokiem pomarańczowym. Możemy, także użyć jej w zastępstwie rumu w klasycznym Mohito.
Ofelia