Zastawa stołowa

Przed nami krótka lekcja savoir vivre dotycząca zasad obowiązujących przy nakrywaniu stołu.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Zastawa stołowa
Zasady obowiązujące przy stole stale zmieniają się. Warto jednak znać te podstawowe, gdyż są wyznacznikiem poprawnych manier i dobrego wychowania.

Po pierwsze, pamiętajmy o schludnym i czystym obrusie, odpowiednim do okazji. Nie chodzi o to, żeby stół był efektywnie i bogato zastawiony, ale o prawidłowe rozmieszczenie zastawy.

Talerz (płaski) umieszczamy na środku, a na nim - głęboki. Nóż (ząbkami zwróconymi w stronę talerza) kładziemy po prawej stronie, widelec - po lewej. Ważne jest by leżały blisko talerza, a ich końce przylegały do krawędzi stołu.  Łyżkę (wgłębieniem do góry) – umieszczamy przy nożu. Małą łyżeczkę - przed talerzem.
Jeśli podajemy rybę, to koniecznie użyjmy specjalnych sztućców. Umieszczamy je odpowiednio, widelec po lewej, nóż po prawej.
Mały talerzyk deserowy, zawsze kładziemy po lewej stronie, za widelcem.

Kieliszek (szklankę) umieszczamy przy czubku noża, po prawej stronie. Jeśli używamy więcej szkła, to zawsze stawiamy tak, by kolejność ustawienia odpowiadała kolejności użycia.
Jeśli używamy kufli do piwa – zawsze na podstawkach. Również na podstawkach (spodkach) podajemy filiżanki do kawy i herbaty, umieszczając łyżeczkę po prawej stronie(filiżanki), zwróconą ku górze.

Na półmiskach z przekąskami (potrawami) zawsze należy umieścić sztućce.  Jest niedopuszczalne, aby goście posługiwali się swoimi, przy nakładaniu ich.

Serwetkę zazwyczaj układamy po lewej stronie talerza, złożoną w trójkącik  lub ustawiamy między sztućcami. Możemy ją też ustawić na talerzu.

Na koniec zwróćmy uwagę na sposób podawania posiłków.
Potrawy serwujemy zawsze z lewej strony, a zbieramy z prawej. Jeśli gość złożył sztućce na „godzinie 17” to znak, że już skończył. Jeśli są skrzyżowane – to nie. Niestety praktyka pokazuje, że dużo z nas nie zna tego zwyczaju, wystarczy wtedy grzecznie spytać.