Jest to roślina, która może naprawdę zdziałać cuda. Sama się przekonałam kilka lat temu i wiem, że pomoże.
Krwawnik rośnie na łąkach, obok dróg, czy na pastwiskach. Często przez małe dziewczynki wykorzystywany jest do ozdabiania ich pięknych bukietów kwiatowych. Jego kwiaty kwitną na biało lub różowo.
ZDROWIE
Kwiaty krwawnika, to przede wszystkim doskonałe lecznicze zastosowanie. Dobrze przygotowane kwiaty, przyjmowane doustnie, doskonale poradzą sobie ze stanami zapalnymi, bólami menstruacyjnymi, rozkurczowymi. Znakomicie regulują zaburzenia jelitowe i żołądkowe. Warto wiedzieć, że idealnie przyśpieszają trawienie.
Liście tego ziela stosowane zewnętrznie mogą pomóc na rany oraz zmiany chorobowe na skórze.
NALEWKA
Przygotowanie nalewki z krwawnika nie jest trudne, a pomoże na bóle menstruacyjne i układ moczowy.
KUCHNIA
Liście krwawnika doskonale nadają się w kuchni. Mało kto o tym wie, ale są ideale do przyprawiania. Ich gorzko - słony smak zapewne przyczyni się do poprawienia smaku zupy, sosu, czy sałatek.
KOSMETYKI
Wyciągi z krwawnika nadają się do maseczek, płynów do twarzy i wszelkiego rodzaju kremów. Łagodzi i regeneruje skórę, przede wszystkim twarzy. Krwawnik jest też często spotykany w paście do zębów i szamponie. Olejki eteryczne znajdujące się w krwawniku doskonale pomogą podczas masażu bolących stawów.
JAK ZBIERAĆ
Krwawnik kwitnie od lipca do października. Najlepiej zbierać go zaraz po rozpoczęciu sezonu. Zazwyczaj krwawnik jest ścinany z łodygą. Należy go suszyć przez kilka dni, w zaciemnionym, przewiewnym miejscu.
Krwawnik jest bardzo dobrym zielem. Wystarczy go raz spróbować i cieszyć się jego mocą.
Polecamy: na co pomaga krwawnik? >>>
Nina W.