Przygotuj:
2. Bulion rybny Dashi
3. Nanami togarashi
4. Glony wakame
5. Sezam czarny
6. Sezam biały
7. Szczypiorek i por
Najistotniejsze w zupie miso jest to, że pasta, z której się ją robi (pasta miso) jest bardzo aktywna biologicznie. Dlatego w uproszczeniu można powiedzieć, że każda zupa warzywna, do której na końcu (zaraz po wyłączeniu palnika i zakończeniu gotowania) doda się nieco pasty miso - będzie miała cechy zupy miso.
Ponieważ pasta miso jest słona - zupy wcześniej nie powinno się solić. Zazwyczaj na średnią porcję zupy dla 1-2 osób daje się 1 łyżkę pasty miso. Przy większej ilości zupy - dodajemy odpowiednio 2-3 łyżki pasty.
Optymalne jest, ze względu na walory zdrowotne i smakowe, aby pastę miso dodać po ugotowaniu zupy, dopiero w momencie wyłączenia ognia. Dzięki temu zachowuje ona swoją aktywność biologiczną (gotowanie nie zabija wówczas leczniczych bakterii), jak i też (zdaniem Japończyków) - smak zupy jest w takim przypadku lepszy.
Jako tłuszczu możemy użyć oleju sezamowego (dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, który nada zupie bardziej orientalny smak lub też oleju z pestek winogron, czy oleju rzepakowego.
Pastę miso możemy rozmieszać oddzielnie w szklance. W tym celu odlewamy z garnka pół szklanki wywaru, dodajemy do niego odpowiednią ilość pasty miso i mieszamy wywar aż do rozpuszczenia się w nim miso, a następnie wlewamy ten roztwór do garnka z zupą. Sposób ten jest technicznie łatwiejszy. Pozostawiamy całość po wymieszaniu na minutę-dwie i zupa jest gotowa do spożycia. Przed nalaniem do miseczek lub talerzy warto jeszcze raz zamieszać zupę w garnku.
Rafał Markowski
511 160 610
www.szkoleniasushi.pl
www.sushistore.pl
Poza Szkołą Sushi www.szkoleniasushi.pl prowadzimy także sklep internetowy z najlepszymi składnikami www.sushistore.pl, gdzie można zakupic wszystkie produkty niezbędne do przygotowania poniższych dań.