Żywieniem dietetycznym nazywamy odpowiednie żywienie dostosowanego do osób cierpiących na różne schorzenia.Celem żywienia dietetycznego jest współdziałanie z innymi środkami leczniczymi w wyleczeniu chorego lub zahamowaniu postępującego procesu chorobowego. W wielu wypadkach zachowanie diety jest podstawą i spełnia zasadniczą rolę.
- regularne podawanie posiłków - na skuteczność stosowania diety duży wpływ ma systematyczne podawanie posiłków o ustalonej porze, najwłaściwsze jest częste podawanie posiłków w niedużych ilościach.
- do przygotowania potraw używamy produktów żywnościowych o największej jakości, przeznaczamy żywność najbardziej świeżą bardzo dobrą gatunkowo, ponieważ podczas choroby jest obniżona odporność organizmu.
- starannie i higienicznie przygotowywanie posiłków: potrawy dietetyczne wymagają starannego i higienicznego przygotowania z przestrzeganiem dozwolonych sposobów. Posiłki powinny być smaczne mimo ograniczonej ilości przypraw.
- ważnym czynnikiem jest spożywanie potraw natychmiast po ugotowaniu, świeże, ponieważ nie tracą wartości odżywczych. Podgrzewanie potraw w kuchni dietetycznej jest niedozwolone.
- miła atmosfera podczas spożywania posiłków przez chorego: bardzo ważne znaczenie ma miły nastrój przy jedzeniu wywołany estetycznym wyglądem pomieszczenia podczas pogodnej, spokojnej rozmowy. Poruszanie drażliwych tematów, hałas, spory, głośne rozmowy mają szkodliwy wpływ na chorego.
- osoby będące na diecie nie powinny jeść posiłków z osobami zdrowymi, ponieważ widok ulubionych, lecz zabronionych im potraw może ich drażnić. Potrawy dietetyczne nie zawsze są atrakcyjne pod względem smakowym, dlatego chory powinien być wcześniej zapoznany ze znaczeniem przepisanej diety i przekonaniem o jej słuszności, aby do diety nie odnosił się z niechęcią.
Polecamy: dieta podczas choroby >>>