Strona główna Co kryje się w chipsach?

Co kryje się w chipsach?

Porady « poprzedni | następny »
kasiunia - Porady kulinarne: Co kryje się w chipsach?

Arcymistrz Kuchni
Artykuły: 197
zdjęcia: 1 z 1
Co kryje się w chipsach?
oceń:  
ocena: 0
głosów: 0

Zobacz co ci grozi, gdy zbyt często będziesz zaglądać to paczki chipsów.


Ziemniaki podstawowy składnik chipsów. Jednak nie wszystkie chipsy powstają prosto z kartofli. Niektóre są produkowane z masy ziemniaczanej, czyli rozdrobnionych, zamienionych w papkę bulw, które następnie formuje się w płatki przypominające plasterki ziemniaka. W gruncie rzeczy jest to najzdrowszy składnik tego przysmaku. To nie ziemniaków obawiaj się w chipsach.

Olej

Tłuszcz z oleju stanowi około 35 % zawartości paczki chipsów. To dlatego zawsze trzeba wytrzeć w coś ręce po zjedzeniu. Jednak to właśnie to sprawia, że chipsy mają opinię śmieciowego jedzenia, a mamy niechętnie kupują je dzieciom. Jeśli rzucisz okiem na skład chipsów, znajdziesz tam zazwyczaj ziemniaki, sól i olej, przy czym olej to ten najtańszy smażalniczy, najczęściej palmowy, zwykle utwardzony, ponieważ proces utwardzania sprawia, że chipsy smażone w takim oleju są bardziej chrupiące i można je przechowywać dłużej, co z punktu widzenia producenta jest ogromną zaletą.

Proces utwardzenia powoduje jednak, że zmieniają się właściwości tłuszczu. Podnoszą poziom złego i obniżają dobrego cholesterolu, co z kolei poważnie zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy i może prowadzić do osłabienia systemu odpornościowego. Powodują też nowotwory.

Sól

O tym, że tak bardzo lubimy chipsy, decyduje głównie ich słony smak. Niestety, nadmiar soli jest niedobry, głównie ze względu na to, że podnosi ciśnienie krwi.

Akrylamid

Prawdopodobnie największym zagrożeniem ze strony niewinnie wyglądających chipsów jest substancja, która powstaje podczas długotrwałego smażenia - akrylamid. Zaliczany jest on do substancji, które prawdopodobnie mogą wywołać raka u ludzi. Jednym z największych dostawców akrylamidu do organizmu człowieka są właśnie chipsy i frytki.

Zawartość paczki -powietrze.

Większą część opakowania chipsów zajmuje powietrze, ale niekoniecznie oznacza to, że ktoś chce nas oszukać. Taka forma pakowania zabezpiecza kruche chipsy przed zgnieceniem i pokruszeniem podczas transportu. A że opakowanie na półce wygląda, jakby było w nim więcej towaru? Jedyne rozwiązanie - patrz na wagę.

Aromaty

Należy przyjąć zasadę, że im krótsza lista składników, tym lepiej. Porównajmy skład chipsów naturalnych, solonych i np. o smaku boczku. Żeby uzyskać takie smaki, producenci muszą nieźle namieszać różna składniki. Wśród naturalnych są trzy: ziemniaki, olej, sól. Czyli kwintesencja chipsów. Jeśli mamy ochotę na coś o smaku boczku - zjedzmy boczek!

Glutaminian sodu

Producenci starają się poprawić smak wszystkiego, dodając ten najpopularniejszy obecnie element smakowy. Na opakowaniu jest on oznaczony numerem E621.

Kalorie

100 g chipsów może zawierać nawet 600 kcal, czyli niemal dwa razy więcej niż 100 g kotleta schabowego. Chipsy znajdują się na czele listy pojedynczych produktów odpowiedzialnych za nadwagę.

Dodaj:
Śledzik Wykop
Komentarze do Co kryje się w chipsach?  
Brak komentarzy. Dodaj pierwszy komentarz!

Redakcja Gotuje

Konkursy Kulinarne

  • Konkurs - Wiosenne przebudzenie Konkurs - Wiosenne przebudzenie

    Przygotuj dowolną wiosenną potrawę, ciasto lub deser, która Twoim zdaniem zasługuje na miano królowej wiosny. Wygraj atrakcyjne nagrody. Nagrodą główna jest telefon: Nokia Lumia 530 Dual SIM!

  • Wygraj kartę o wartości 200zł! Wygraj kartę o wartości 200zł!

    Czy znasz produkty Hortex, które zawierają
paprykę? Wymień przynajmniej trzy i napisz: jakie
 jest Twoje ulubione danie z papryką? Uzasadnij
swoją odpowiedź. Do wygrania 5 kart DUKA o wartości 200 zł każda. Konkurs trwa od 18.03. do 31.03. Zapraszamy!

  • Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex

    Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Podróż kulinarna z Hortex! Przygotuj potrawę inspirowaną kuchnią śródziemnomorską (chorwacką, hiszpańską, portugalską) i wygraj Kitchen Aid w dowolnie wybranym kolorze lub inne atrakcyjne nagrody!

1 2 3
 

Dziś moderatorami są

zbysiowa
zbysiowa

Platynowy Ekspert

 

Akademia Smaku Bosch

Sonda

Twoje ulubione słodkości wielkanocne to:

 
 Twoje ulubione słodkości wielkanocne to:

 

Ostatnio komentowane