Inwestycje w Kompanii Piwowarskiej

Po zakończeniu inwestycji Kompanii Piwowarskiej w poznańskim browarze jego moce wzrosną o 34% i będzie mógł uwarzyć 7,5 mln hl piwa w ciągu roku.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Inwestycje w Kompanii Piwowarskiej
Kompanii Piwowarskiej udaje się od lat rozwijać w tempie znacznie przekraczającym wzrost branży piwnej. Tak szybki rozwój wymusza między innymi rozbudowę poznańskiego browaru; Kompania Piwowarska zainwestuje w niego 250 mln złotych. 4 kluczowe projekty realizowane obecnie w wielkopolskim browarze to rozbudowa fermentowni, warzelni, a także nowa filtracja i puszkowa linia rozlewnicza. Niedawno zakończono też rozbudowę magazynu wyrobów gotowych.

Inwestycje w Kompanii Piwowarskiej - holenderskie puzzle

Osiem srebrzystych tanków fermentacyjnych wysokich na 22 metry zagościło już w krajobrazie browaru, a kolejne 24 staną do połowy listopada. Nowe tanki o pojemności 500 000 litrów każdy (czyli miliona butelek piwa) przyjeżdżają do Poznania z Holandii. Ze względu na swoją wielkość każdy z nich transportowany jest w 38 częściach. Dopiero na miejscu w browarze są ze sobą spawane.
Jacek Kopiejewski, wiceprezes KP ds. technicznych komentuje: „Montowanie nowych tanków przypomina nieco składanie puzzli, które jest nieco trudniejsze, bo niektóre z elementów ważą nawet kilka ton”

Inwestycje w Kompanii Piwowarskiej - nowa warzelnia i infrastruktura

Drugą z inwestycji jest nowa warzelnia, czyli miejsce gdzie rozpoczyna się proces produkcji piwa. Nowy budynek warzelni stanie obok starego, dlatego z placu budowy trzeba było przesunąć dwa zbiorniki na wodę. Nowa warzelnia umożliwi wzrost produkcji o 12 warek na dobę. Pierwsza „nowa” brzeczka piwna opuści poznańską warzelnię w grudniu 2008.
Nowy budynek, nowa warzelnia – nie obędą się bez nowej, wspierającej ich działania infrastruktury. Stacja uzdatniania wody warzelnianej zostanie zaopatrzona w nowe urządzenia. Przy obecnych dwóch zbiornikach młóta (czyli organicznych pozostałości po procesie warzenia) stanie trzeci. Rozbudowana zostanie również stacja energetyczna zasilająca warzelnię.
Natomiast w dziale filtracji zostanie uruchomiona w listopadzie trzecia niezależna linia filtracyjna o wydajności 600 Hl/godz.
W styczniu 2009 poznański browar rozleje pierwsze piwo z 3 nowych zbiorników BBT (Bright Beer Tanks) – czyli zbiorników, w których piwo po przefiltrowaniu oczekuje na rozlanie do butelek lub puszek.

Inwestycje w Kompanii Piwowarskiej 100 tysięcy na godzinę

Do posiadanych już dwóch wysokowydajnych linii puszkowych o wydajności 100 tys puszek na godzinę każda dodajemy kolejną, nową. Są to jedne z największych tego typu linii rozlewniczych w Europie. Puszkowane piwo z nowej linii trafi do sklepów również w styczniu przyszłego roku.
Jacek Kopiejewski komentuje: „Pozostałe linie rozlewnicze są równie szybkie i nowoczesne jak nowa. Wszystkie razem dają nam moce produkcyjne, które sytuują nas w ścisłej europejskiej czołówce”